Najnovšie z témy: Prezidentské vyznamenania

Komunisti prinútili Eugena Valoviča z podzemnej cirkvi vyberať si medzi vierou a rodičmi, keď mu hrozili vyhodením zo školy. „Moji rodičia boli veriaci, ale takí vlažní. Keby som musel skončiť školu, dospel som v sebe k tomu, že by som sa odlúčil od rodičov. Nie však s hnevom ani horkosťou, mal som ich veľmi rád,“ rozpráva v rozhovore.
Anna Koptová ako poslankyňa v 90. rokoch pracovala na tom, aby boli Rómovia uznaní ako národnostná menšina. Podľa nej dnes chýba vášeň v boji za práva Rómov. „Nestačí sa ukazovať na schôdzach alebo nechať papalášov navštevovať osady, a keď z nich vyjdú, tak si iba otrepú blato z topánok.“
Igor Matovič kritizuje Zuzanu Čaputovú, že neudelila najvyššie štátne vyznamenanie Milanovi Kňažkovi ani Jánovi Budajovi. Tých označil za „velikánov Novembra“. „Prezidenti vyberajú ocenenia politicky a zásadne nedávajú ocenenia ľuďom z iného politického tábora. A keď by sa už taká ‚chyba‘ išla náhodou stať, aktivistickí ‚poradcovia‘ sa postarajú, aby sa takáto ‚chyba‘ nestala. To je zneužívanie úradu prezidenta, nič iné,“ vyhlásil Matovič.

Ocenená rómska aktivistka Anna Koptová vyčíta slovenským politikom, že im chýba morálka. „Stále ma prekvapuje, že jeden človek dokáže tak zásadne rozhodnúť o osude národa. Vyčítam slovenským politikom, že nemyslia na celok, na Slovensko ako národ,“ hovorí Koptová.

Na udeľovanie štátnych vyznamenaní v Bratislave prišiel český, poľský a rakúsky prezident aj ukrajinská vicepremiérka. Slávnostné odovzdávanie sledovali Miloš Zeman, Andrzej Duda, Alexander Van der Bellen, Iryna Vereščuk či predsedníčka českej poslaneckej snemovne parlamentu Markéta Pekarová Adamová.

Zuzana Čaputová na 30. výročie vzniku Slovenskej republiky ocenila 28 osobností, mnohých spája boj s totalitou. Vyznamenala aj exprezidenta Michala Kováča, čím sa symbolicky uzatvorila časť jedného z najsilnejších príbehov novodobej histórie Slovenska.