Najnovšie z témy: Divadlo, Sexuálne zneužívanie, Školstvo, Žilina
Prieskum v slovenských školách ukázal, že nemali dosť miesta pre deti z Ukrajiny, že im chýba ukrajinský personál a že deti majú stále problém so slovenčinou. „Ministerstvo školstva pôsobenie odborníkov a odborníčok z Ukrajiny cielene nepodporuje. A tak väčšina škôl, ktoré vzdelávajú deti z Ukrajiny, nemala takýchto ľudí,“ hodnotia analytici v Školskom týždni.
Prebiehajú všetky rokovania na to, aby bol školský zákon schválený v utorok, povedal premiér Eduard Heger. Podľa neho minister školstva Ján Horecký a Branislav Gröhling z SaS ešte dolaďujú niektoré detaily zákona.
SaS má 20 poslancov zo 150, nemôže blokovať nič. 130 poslancov by predsa mohlo zákon schváliť, píše Branislav Gröhling. „Tvrdiť, že SaS, ktorá nie je vo vláde, zodpovedá za (ne)činnosť ministrov a ich zákony, je absurdné.“
SaS pripustila, že podporí školský zákon, ale dala premiérovi Hegerovi tri podmienky. Žiada tri konkrétne obsahové zmeny, ktoré chce SaS zapracovať do novely zákona. „Ak Eduard Heger vyrokuje s ministrom školstva Jánom Horeckým garanciu týchto zmien, vieme za zákon v prvom čítaní zahlasovať,“ tvrdí Branislav Gröhling.
Viacerí odborníci vyzývajú poslancov na schválenie školského zákona. Prináša totiž garanciu štátu, že od roku 2026 bude platiť školám pomoc deťom v ohrození. Novelu podporí Sme rodina aj OĽaNO, minister Ján Horecký si však nevyrokoval podporu SaS.
SaS blokuje schválenie školského zákona, odborníci strane nerozumejú. Tvrdia, že zákon síce má chyby, ale v prvom čítaní by zaň zahlasovali. „Ak neprejde táto nedokonalá novela školského zákona, tak prídeme o peniaze pre najslabších.“