Najnovšie z témy: Behanie, Cesta k zdraviu, Radíme športovcom
Američanka Jackie Dudová opisuje, ako prežila septický šok, ľudovo známy ako otrava krvi, a ako ju to zmenilo. „Prišla som o vlasy, duševné zdravie a takmer aj o samu seba,“ píše. Sepsa je bežnejšia a smrteľnejšia než mŕtvica, no veľa sa o nej nehovorí.
Bežci by sa mali zmieriť s tým, že neexistuje obuv, ktorá ich stopercentne ochráni pred zranením, zhodujú sa odborníci. Pomáha však prevencia, napríklad včasná výmena opotrebovanej obuvi. Odporúčajú aj obmieňanie topánok medzi tréningami; obuv sa dlhšie „regeneruje” a chodidlo zapojí iné mikrosvaly.
Trvalo mi mesiace, kým som opäť začala normálne myslieť, hovorí lekárka o svojej závislosti od Neurolu. Je to liek na silné úzkosti, ktorý môže predpísať aj všeobecný lekár. Závislosť od neho sa dokáže vytvoriť už po dvoch týždňoch. Problém s týmto liekom je omnoho väčší, ako ukazujú štatistiky, hovorí hlavný odborník Okruhlica.
Experti radia, ako si vybrať bežeckú obuv: Za 50 eur kvalitu nečakajte, mäkký dopad aj ochranu členka preceňujeme. Subjektívny pocit považujú za kľúčový, no rady od odborníka majú zmysel. Vysvetľujú, ako pomôcť zdraviu chodidla aj životnosti obuvi a aké úskalia má mäkká podrážka či obuv bez tlmenia.
Keď čašník z Levoče Július Huszthy pribral pätnásť kíl, zmenil šport a za tri roky sa z neho stal úspešný ultramaratónec. 36-ročný bežec dnes žije v Bratislave, v rozhovore opisuje, vďaka čomu sa zlepšil, ako sa stravuje či kde trénuje. Pred pár dňami zvládol 160-kilometrové preteky v Bulharsku a skončil piaty.
Odborník radí, ako využiť výhody plávania v studenej vode a kedy s ním byť opatrný. „Studená voda má povzbudzujúce účinky a zdá sa, že zvyšuje množstvo látok, ktoré sa podieľajú na regulácii nálady,“ píše psychiater Richard A. Friedman o najnovšom výskume. Pri plávaní v studenej vode je podľa neho kľúčové, ako vkročíte do vody.