Najnovšie z témy: Vizuálne umenie

Fotograf Filip Vančo urobil v 90. rokoch fotosériu o Petržalke, dnes je časť z nej v zbierke Galérie mesta Bratislavy. „Zaujímalo ma, akí ľudia tam žijú a ako to tam funguje,“ vysvetľuje v rozhovore. „Petržalka mala v tých rokoch nie úplne najlepšiu povesť, čo u mnohých ľudí pretrváva dodnes.“

Vo viedenskom Múzeu Leopold visia obrazy Schieleho či Kilmta nakrivo. Kurátori tak upozorňujú na to, ako sa svet vykloní z rovnováhy, keď sa o daný počet stupňov ohreje Zem. Galérie už totiž nechcú byť len miestom klimatických protestov a rady by prispeli k zvyšovaniu povedomia o klimatickej kríze.

Dnes sa v priestoroch bratislavskej Pradiarne 1900 otvára sólová výstava Lucie Tallovej s názvom A room with a view. Ide o projekt, ktorý vystavovala vlani na Bienále umenia vo francúzskom Lyone. Výstava bude otvorená do 6. apríla, dnešná vernisáž trvá do 19.00 h.

Keďže starých ľudí v spoločnosti stále pribúda, vznikajú aj umelecké projekty, ktoré túto skutočnosť reflektujú, hovorí kurátorka Petra Hanáková. Výstava, ktorú urobila v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici, ukazuje ľudí v zrelom veku ako aktívnych, inšpiratívnych a tvorivých ľudí so zmyslom pre humor.

Ak má ľudí zaujímať súčasné umenie, najskôr musia vedieť, že je aj pre nich, hovorí Andrea Kutlíková, ktorá roky viedla v Bratislave centrum Kalab a dnes je riaditeľkou nadácie pre súčasné umenie. V rozhovore hovorí, čím ju prilákala práca s umením a prečo po siedmich rokoch Kalab na Zámockej ulici končí.
V Bratislave je výstava Ceny Oskára Čepana, ktorá predstavuje súčasnú umeleckú scénu. „Zdá sa mi, že práve súčasné umenie často a niekedy dokonca ako prvé reaguje na to, čo sa nás všetkých dotýka,“ vraví Andrea Kutlíková, ktorá vedie organizáciu ceny.