Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Sme rodina, Za ľudí
Minister spravodlivosti Viliam Karas hovorí, že nevidí problém v tom, aby na Slovensku platili registrované partnerstvá, on však nedostal také zadanie. Navrhol inštitút dôverníka, ktorý LGBTI+ ľudia kritizujú. „Od začiatku som však hovoril, že nenavrhujem registrované partnerstvo. Tvrdíte niekomu, že mu nedodávate auto, ale bicykel, no on kričí, že ste mu nedodali auto,“ vraví.
Vláda bude mimoriadne rokovať v utorok, prvým bodom jej programu je stiahnutie nominácie Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov.
Návrh novely zákona o rodnom čísle má psychický vplyv aj na transrodové osoby, ktoré už tranzíciou prešli. „Ak by neboli v čase mojej tranzície viditeľné ženy, ktoré mi dávali nádej na budúcnosť, ani by som nemala šancu ustáť všetko, čo človeka na tejto ceste čaká. Nie je to štýl života, ako sa prezentuje, ale rozhodnutie byť autentickou aj za tú najvyššiu cenu,“ približuje Ambrosia Bajtek.
Poslankyňa Romana Tabák vystupuje z klubu Sme rodina, lebo sa nevie stotožniť s názorom klubu k spôsobu darovania migov na Ukrajinu. Podľa Tabák išlo o „klamlivý a nelegitímny spôsob“ a ako nečlenka nevedela ovplyvniť stanovisko strany.

Transrodové osoby nám v ankete opísali, ako na nich vplýva premenlivá platnosť odborného usmernenia či návrh zákona o rodnom čísle. „Nikdy predtým nebolo také dôležité, aby ľudia, ktorí sa považujú za našich spojencov, potvrdili svoju podporu rovnako nahlas, ako keď si dali na profilovky dúhovú vlajku,“ hovorí Sabrina Katonoff.
Minister spravodlivosti Karas nateraz zastavil legislatívny proces k návrhu, aby riaditeľom nemocníc hrozilo väzenie, ak nezabezpečia dostatok sestier a lekárov. Hovorí, že na problém upozorňoval už vlani, ale lekárski odborári hrozili obnovením štrajku, tak návrh predložil. „Chápem, že je to nonsens, veď som tiež právnik,“ vraví v rozhovore.