Najnovšie z témy: Bieloruský denník
V novej časti Bieloruského denníka Maks z Minska analyzuje prípad bývalého nezávislého novinára Ramana Prataseviča. V máji 2021 kvôli jeho zadržaniu muselo v Minsku neplánovane pristáť lietadlo Ryanairu, Prataseviča odsúdili na 8 rokov väzenia, ale teraz dostal milosť. Ako je to možné?
Bieloruský diktátor sa päť dní neobjavil na verejnosti a ľudia si už začali klásť otázku, či môžu dať chladiť šampanské, píše Maks z Minska. Najnovšie snímky Alexandra Lukašenka sú výrazne upravené photoshopom a na videu iba sťažka dýcha.
Narodil som sa roky po jadrovej katastrofe na severe Bieloruska, v najväčšej možnej vzdialenosti od zamorených území, píše Maks z Minska. „Aj v mojom živote je veľa spojení s jadrovou elektrárňou v Černobyli. Môj starý otec bol likvidátor, mama polovicu života pracovala v budove, ktorá bola postavená z černobyľských tehál, a na univerzite profesor celý môj ročník volal deti Černobyľa.“
Dňa 25. marca, presne na bieloruský sviatok slobody, Vladimir Putin oznámil, že už v lete rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane. Maks z Minska skúša zistiť, koľko je na tom pravdy a čo to znamená.
Podľa tajnej služby KGB pripravoval cudzinec v meste Hrodna teroristické útoky, a tak ho zastrelili. Na verzii príbehu od propagandistov z Lukašenkových štátnych médií však niečo nesedí, píše Maks z Minska v Bieloruskom denníku.
Lukašenko a Si Ťin-pching sa navzájom potrebujú, píše Maks z Minska o Lukašenkovej návšteve Číny. „Pre diktátora je dôležité, aby ukázal, že ho uznávajú aj mimo Bieloruska – a to nielen v Rusku.“