Najnovšie z témy: Človek, Duševné zdravie
Týždeň v zdraví analyzuje, či vieme, čo je ľudské vedomie. Čerstvá štúdia publikovaná v Nature Communications rieši funkčnú geometriu mozgovej kôry, kódujúcu dimenzie vedomia. Veľmi zjednodušene: prepojenia nie sú „2D“ medzi jednotlivými funkčne oddelenými oblasťami či sieťami mozgu, ale celé to funguje vo viacerých „3D“ dimenziách.
Vedci tvrdia, že päť minút chôdze každú polhodinu významne zmierňujú následky sedavého životného štýlu. Medzi nepriaznivé účinky nedostatku fyzickej aktivity a príliš častého sedenia patria cukrovka či srdcové ochorenia. (le monde)
Antidepresíva môžu zvyšovať odolnosť baktérií na antibiotiká, ukázal výskum. Neznamená to však, že by ich ľudia mali prestať užívať. „Už po niekoľkých dňoch si baktérie vyvinuli rezistenciu, a to nielen voči jednému, ale viacerým antibiotikám,“ vraví hlavný autor štúdie Jianhua Guo. Označil to za zaujímavé aj desivé zároveň.
Návštevy parkov, záhrad a iných zelených plôch môžu ľuďom v meste pomôcť znížiť spotrebu užívania liekov, uviedla nová fínska štúdia. Pozitívne účinky je možné sledovať už po troch-štyroch vychádzkach za zeleňou, dodali vedci s tým, že štúdia sa týkala liekov na úzkosti, nespavosť, depresiu či vysoký krvný tlak. (guardian)
Sezónna depresia môže trvať aj päť mesiacov, píše Washington Post. „Je to každoročne sa vracajúca depresia. Príde, prekonáte ju a o rok si to zase zopakujete,“ hovorí psychologička Kelly Rohanová. Neexistuje jednoduchá odpoveď na to, čo sezónnu depresiu spôsobuje; pochmúrne počasie je len jednou negatívnou psychologickou asociáciou.
Niekto nám zobral naše dieťa, hovorí mama dievčaťa s dlhým covidom. Na Slovensku sa naň oficiálne liečia tisícky detí. Často majú únavový syndróm, nevládzu chodiť do školy a začnú mať problémy s učením. „Vo väčšine prípadov to riešime tak, že sú tri dni v škole a dva dni majú voľno,“ hovorí hlavná odborníčka pre pediatriu Elena Prokopová o režime detí s dlhým covidom. Niektoré chodia do školy týždeň a druhý sú doma.