Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak
- Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom s nízkym príjmom, zvýšiť sa majú aj príspevky na bývanie a v hmotnej núdzi
- Rozhodnutie o zákaze nedeľného predaja parlament odsunul na máj a jún, schválil rýchle peniaze obciam, mestám a župám
- Medziročná inflácia v eurozóne v marci klesla na ročné minimum 6,9 percenta, problémom sú stále ceny potravín
- Posledný deň na podanie daňového priznania: Servis pre živnostníkov krok za krokom
Najnovšie z témy: Agro
Smer a Sme rodina rokovali o cenách potravín. Robert Fico a poslanec Sme rodina Jaroslav Karahuta naznačili, že môžu spolupracovať na legislatíve v parlamente. Jedným z návrhov by mohlo byť odpustenie odvodov potravinárom na šesť mesiacov.
Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski je ochotný podporiť obmedzenie obchodovania s Ukrajinou. Podľa Reuters by to urobil, ak s takýmto návrhom príde Poľsko.
Poľsko chce, aby EÚ obmedzila dovoz ukrajinského obilia na spoločný trh. Vláda Mateusza Morawieckeho čelí hnevu roľníkov, ktorí sú rozhorčení následkami prílevu obilia z Ukrajiny na ceny.
Firma Witos odmieta kritiku šéfa Slovenského pozemkového fondu Jána Marosza, že sa k pozemkom na ovocné sady dostala podvodne. Vraví, že sady vznikli a rodia, pozemky ju stáli viac, ako boli ceny v znaleckých posudkoch, a vybudovala a prevádzkuje aj pálenicu, na ktorú získala eurofondy.
Spomedzi potravín a nápojov výrazne najmenej zdraželi pálenky a víno, medziročne ich ceny rástli iba jednociferným tempom. Je za tým aj to, že po covidovom zatváraní gastroprevádzok museli likérky a vinári viac produkcie presunúť na pulty reťazcov, kde sa im o zvyšovaní cien rokuje ťažšie.
Je otázkou času, kedy banky začnú zvýhodňovať uhlíkovo neutrálne farmy, hovorí český pestovateľ Jan Socha. Spolumajiteľ Poľnohospodárskeho podniku Hořanská vraví, že farma plánuje znížiť spotrebu energie a obmedziť vlastnú uhlíkovú stopu. (euractiv)