Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Zdravotnú poisťovňu v ére Smeru presťahovali za 600-tisícový úplatok, myslí si polícia
- Vláda schválila cenové stropy na zisk pre elektrárne aj nové výkupné ceny, Európska komisia odobrila pomoc pre väčšie podniky
- Slovensko sa zlepšilo v hodnotení korupcie, nie však až tak, ako chcela vláda
- Medzinárodný menový fond zlepšil prognózu rastu svetovej ekonomiky, očakáva 2,9 percenta
- Ekonomika eurozóny v štvrtom kvartáli prekvapivo stúpla, Česko spadlo do recesie
Najnovšie z témy: Ceny energií, Sme rodina, Smer
Sme v oveľa horšej situácii ako v roku 1998, a to hovorím úplne vážne, tvrdí komentátor Marián Leško. „Po prvý raz hrozí, že tábor, v ktorom bude Smer, získa ústavnú väčšinu. Nehráme o víťazstvo vo voľbách – na to zabudnite.“
Boris Kollár kritizuje opozíciu, že nehlasovala za septembrový termín volieb. „Mrzí ma to farizejstvo zo strany opozície, ktorá na jednej strane robí mexické vlny s referendom, potom s májovým a júnovým termínom a za septembrový nezahlasujú,“ povedal.
Česko minulý rok znížilo závislosť od ruského plynu na maximálne 4 % z pôvodných 97 %, oznámil premiér Petr Fiala. Nahradilo ho dovozom suroviny z Nórska a skvapalneným plynom zo zámoria.
Vláda schválila cenové stropy pre elektrárne, ktoré majú nadmerné zisky. Každý zdroj má svoj vlastný strop, od ktorého ho bude štát zdaňovať. Nariadenie mieri najmä na zisky slnečných elektrární či elektrárne spaľujúce odpad, pretože ich stropy sú najnižšie.
Vláda schválila nové výkupné ceny pre zdroje, ktoré vyrábajú elektrinu z biomasy a bioplynu. Výrobcovia boli podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana oprávnene nespokojní so súčasnou výškou. Nová garantovaná cena na rok 2023 má byť minimálne 232 eur za megawatthodinu.
Európska komisia schválila Slovensku 600-miliónovú schému štátnej pomoci aj pre veľké podniky. Slúžiť má na kompenzáciu vysokých cien energií. Doterajšia slovenská podpora s cenovými stropmi bola napasovaná najmä na menších odberateľov.