Najnovšie z témy: Duševné zdravie, Koronavírus, Zdravotníctvo
V lekárňach stále chýbajú lieky, najmä detské formy. „Ak chceme byť solidárni, nechajme sirupy či liekové formy pre deti od troch mesiacov pre najmenšie deti. Viem, že sa to ľahko povie, rodičia majú svoje deti na niečo naučené,“ hovorí riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Peter Potúček.
Výpadky liekov už nebudú horšie ako teraz, hovorí riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Peter Potúček. „Sme v situácii, keď je za posledných 20 rokov najväčší rozdiel medzi tým, koľko vie výrobca dodať a koľko trh potrebuje,“ povedal v rozhovore.

Máme predstavu, že čím viac liekov užívame, tým budeme zdravší, hovorí riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Peter Potúček. „Napríklad idem na dovolenku, tak si predtým nejakým spôsobom zoženiem antibiotiká. Alebo dávam dieťa do školy na začiatku roka a nechcem, aby ochorelo, tak mu preventívne nasadím antibiotiká.“
Francúzsko od 1. februára zruší povinnú izoláciu pre ľudí nakazených koronavírusom. Ľudia, ktorí boli v kontakte s nakazenými a nemajú príznaky covidu-19, už nebudú musieť podstúpiť test.
Antibiotík užívame priveľa a môže sa nám to vypomstiť – baktérie získavajú odolnosť a môžeme mať problém liečiť ochorenia, ktoré teraz zvládame, varujú vedci. „Antibiotík užívame desivo veľa. Často úplne iracionálne, a teda zbytočne v humánnej i veterinárnej medicíne a živočíšnej výrobe,“ vraví farmaceut Dušan Jasovský, ktorý pracuje v Ženeve pre Lekárov bez hraníc.
Antidepresíva môžu zvyšovať odolnosť baktérií na antibiotiká, ukázal výskum. Neznamená to však, že by ich ľudia mali prestať užívať. „Už po niekoľkých dňoch si baktérie vyvinuli rezistenciu, a to nielen voči jednému, ale viacerým antibiotikám,“ vraví hlavný autor štúdie Jianhua Guo. Označil to za zaujímavé aj desivé zároveň.