Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Newsfilter, OĽaNO, Predčasné voľby, SaS
Debaty o celoštátnom obvode sú voči nemu aj trochu nefér, píše politológ Peter Spáč. „Stačí si to povedať na rovinu, problém slovenskej politiky sa nevolá volebný systém do parlamentu. Ten môže mať svoje nedostatky (a má ich), ale nie je to zázračný mechanizmus, ktorého zmenou sa zmení beh lokálnych dejín.“
Sme v oveľa horšej situácii ako v roku 1998, a to hovorím úplne vážne, tvrdí komentátor Marián Leško. „Po prvý raz hrozí, že tábor, v ktorom bude Smer, získa ústavnú väčšinu. Nehráme o víťazstvo vo voľbách – na to zabudnite.“
Heger si pridelením trafiky Klusovi robí hanbu, píše Roman Pataj. „Ňarjaš, Šofranko, Klus. Ktorýkoľvek z týchto príkladov by v minulosti Obyčajným stačil na zvolávanie tlačoviek o rozdávaní trafík spriazneným politikom. Teraz sú však vo vláde.“
Chaos pokračuje minimálne do septembra a doplatiť na to môžu aj tí, čo si to tak želali, komentuje Newsfilter. „Ak sa Dzurinda s Hegerom dohodnú, spolu so zvyškom Slovenska bude do volieb aj on a jeho preferencie trpieť zakaždým, keď nedokáže premiér v demisii vládnuť, alebo to dokáže len za cenu prehnaných kompromisov.“
Prezidentka odkázala, že v prípade zásadných zlyhaní poverenej vlády je stále pripravená kedykoľvek vymenovať úradnícku. „Vzhľadom na to, že k rozhodnutiu parlamentu došlo do konca januára, hoci opäť na poslednú chvíľu, nateraz nepristúpim k vymenovaniu úradníckej vlády,“ uviedla v reakcii na schválenie termínu volieb.
Ak sa strany nebudú spájať, v septembrových voľbách opäť hrozí prepadnutie hlasov. V roku 2020 ich prepadol historicky najväčší počet – vyše 820-tisíc, teda 28 % z celkového počtu odovzdaných.