Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Reštartu eurofondov pomôže aj návrat dôvery medzi podnikateľmi a štátom
- Väčšina starých eurofondov podľa premiéra Ódora neprepadne, ohrozená suma sa zmenšila z 800 na sto miliónov
- Rast cien priemyselných výrobcov pokračuje v spomaľovaní, poľnohospodárske výrobky zlacneli o takmer pätinu
- Slovensko skončilo druhé najhoršie z krajín EÚ v rebríčku inovácií, hoci za rok si polepšilo o jednu priečku
- Čínska polícia zadržiava miliardára a šéfa zadlženej developerskej firmy Evergrande, Sü Ťia-jin bol kedysi najbohatším mužom Číny
Najnovšie z témy: Ako to číta Ivan Mikloš, Čína a Taiwan, Inflácia
Čínsky disident, ktorý utiekol pred represiami zo svojej krajiny, čaká v tranzitnom priestore medzinárodného letiska v taiwanskom Tchaj-peji na odletieť do USA či Kanady. Chce tam požiadať o politický azyl.

Rast cien priemyselných výrobcov pokračuje v spomaľovaní, v auguste sa znížil na 1,6 percenta. Tempo sa zbrzďuje od vlaňajšieho septembra. Poľnohospodárske výrobky sa druhý mesiac v rade zlacňujú, v auguste o takmer pätinu.
Menej slobody spravidla znamená aj menej prosperity a prejavuje sa to už aj v Číne, píše Ivan Mikloš. Zlomovým momentom bola nevydarená politika nulovej tolerancie covidu, po ktorej sa obmedzovanie slobody neskončilo. Ľudia a firmy na to reagujú šetrením, čo spomaľuje hospodársky rast.
Inflácia v tomto roku už tretíkrát zdvihne stravné pre zamestnancov a podnikateľov. Nová minimálna hodnota gastrolístka bude od októbra 5,85 eura. Podnikateľ si bude môcť dať do nákladov na stravu denne 4,29 eura.
Vojna na Ukrajine znížila v Európe hospodársky rast a výrazne zvýšila infláciu, uviedla švajčiarska centrálna banka. Horšie následky vojny podľa nej ešte len prídu.
Japonská centrálna banka pokračuje v mimoriadne uvoľnenej menovej politike. Ponechala krátkodobé úrokové sadzby na mínus 0,1 % a v blízkosti nuly plánuje udržiavať aj výnos 10-ročných štátnych dlhopisov.