Najnovšie z témy: Zdravotníctvo
Odchody lekárov do Nemecka či Česka už zďaleka nie sú takým problémom, ako sme boli zvyknutí. Generácie lekárov, ktoré odišli do Nemecka, ešte maturovali z nemčiny. „Keď si pozrieme posledné zverejnené dáta o maturitách, to sú zlomky percent tých, čo maturovali na úrovni B2 z nemčiny,“ hovoria analytici rozpočtovej rady.
Slovensko sa stalo európskym skokanom v počte vzdelávaných medikov za posledných 10 rokov, no takmer vôbec sme nezvýšili počet slovenských absolventov, hovorí František Múčka z rozpočtovej rady. „Ak majú naše lekárske fakulty dosť kapacít, aby viac ako 40 % študentov tvorili zahraniční samoplatcovia, nie je dôvod, aby nevzdelávali viac tunajších študentov.“

Napätá situácia s lekármi sa nebude výrazne zhoršovať a dá sa riešiť, ale naozaj veľký problém bude so sestrami. Už teraz nám chýbajú tisícky a v budúcnosti treba k tomu pripočítať ďalších 12-tisíc, hovoria analytici rozpočtovej rady Zuzana Múčka a František Múčka.

Univerzitná nemocnica v Košiciach je druhá najväčšia na Slovensku. Niektoré jej budovy oslávia tento rok sto rokov. „Nemôžete robiť medicínu 21. storočia v budove z 19. storočia,“ hovorí prednosta kliniky stomatológie Peter Kizek. Ako jediná univerzitná nemocnica nedostala peniaze z plánu obnovy. Zvyknete si, hovoria zdravotníci.
Petíciu za zaradenie nemocnice v Brezne do vyššej druhej úrovne podpísalo takmer 30-tisíc ľudí. Jej vedenie a obyvatelia sa obávajú ohrozenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti, argumentujú napríklad vzdialenosťou a vysokými dojazdnými časmi z viacerých obcí na Horehroní.
Vláda súhlasila s prevodom pozemkov za vyše milión eur na dva štátne ústavy srdcových chorôb. Východoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb sa tak zvýši základné imanie o 904-tisíc eur, stredoslovenskému o 285-tisíc.