Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Vládny tím bije na poplach, že top projekty plánu obnovy meškajú
- Toyota zostáva najväčšou svetovou automobilkou, minulý rok predala 10,5 milióna vozidiel
- Eset vlani zvýšil tržby o 14 percent na takmer 640 miliónov eur a očakáva ďalší rast
- Predaj smartfónov v Číne bol vlani najnižší za 10 rokov, pretože spotrebitelia boli opatrnejší pri míňaní
Najnovšie z témy: Rozpočet a dlh
Bratislavskí krajskí poslanci schválili tohtoročný rozpočet, končí sa tak rozpočtové provizórium. Župa bude hospodáriť so sumou 275 miliónov eur, vlaňajší schválený rozpočet bol necelých 257 miliónov eur. (tasr)
Nemecké ministerstvo financií dôrazne odmietlo návrhy na nový spoločný dlh EÚ. Krok, ktorý podporuje Francúzsko, juhoeurópske krajiny či predseda Európskej rady Charles Michel, nie je podľa Berlína potrebný a vyslal by trhom zlý signál.

Iba sme si kúpili čas, aby sme sa pripravili na zdražovanie energií v ďalších rokoch, hovorí šéf Inštitútu finančnej politiky Juraj Valachy. Podľa neho by bolo dobré, ak by sa domácnostiam podarilo znížiť spotrebu energií. V rozhovore takisto vraví, že tento rok nemusí byť pre našu ekonomiku až taký zlý, ak sa podarí doručiť pomoc s energiami.

Bez šetrenia alebo zvyšovania daní začne zadlženie Slovenska opäť stúpať, v roku 2039 presiahne 90 percent HDP. Vyplýva to z vládneho materiálu, ktorý vyžaduje zákon o dlhovej brzde. Do roku 2025 bude dlh v pomere k HDP ešte klesať.

Aj keď v pomere k veľkosti ekonomiky nie je americký verejný dlh výnimočne veľký, v dolárovom vyjadrení už narazil na strop určený zákonom, ukazuje Graf dňa. Aby mohol najväčší dlžník sveta ďalej fungovať, kongres musí maximálnu sumu dlhu zvýšiť, opoziční republikáni to však blokujú.
Británia vykázala rekordný decembrový schodok verejných financií, medziročne sa takmer strojnásobil na 27,4 miliardy libier. Dôvodom bol prudký nárast úrokových nákladov a výdavkov na ochranu ľudí a firiem pred vysokými cenami energií.