Západné tanky na Ukrajine zmenia pomer síl vo vojne len vtedy, ak dorazia včas a ak Ukrajinci dostanú kvalitný výcvik, píše web Politico. Neskoré rozhodnutie Nemecka poskytnúť tanky Leopard ohrozilo ukrajinské plány začať protiútok skôr, ako Rusko pristúpi k rozsiahlej ofenzíve.
Jednotky bude treba zladiť
„Nerozhodnosť zabíja ďalších našich ľudí. Každý deň meškania znamená smrť Ukrajincov. Premýšľajte rýchlejšie,“ naliehal na západné krajiny poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak na Twitteri niekoľko dní predtým, ako nakoniec nemecký kabinet v stredu súhlasil s reexportom nemeckých tankov Leopard z iných európskych krajín.
Potrvá mesiace, kým sa ukrajinskí vojaci leopardy naučia ovládať a kým sa podarí vytvoriť podpornú štruktúru potrebnú na zabezpečenie náhradných dielov, opráv a paliva.
Bývalí západní tankoví velitelia a analytici tiež upozorňujú, že nejaký čas potrvá, kým sa Ukrajinci naučia zladiť tankové jednotky s inými silami a používať ich spolu so stovkami podporných obrnených vozidiel, ako sú sľúbené bojové vozidlá pechoty Bradley, a s novými delostreleckými systémami.
Dĺžka výcviku je otázna
Jedným z dôvodov, prečo Kyjiv od svojich spojencov požadoval práve tanky Leopard, je presvedčenie, že ich ovládanie nie je v porovnaní s napríklad americkým tankom Abrams také zložité.
Ukrajinskí predstavitelia uvádzali, že výcvik tankových posádok im zaberie iba mesiac. Niektorí odborníci však predpokladajú, že Ukrajinci sa budú učiť ovládať leopardy dlhšie.
Vyslúžilý americký generál Ben Hodges, ktorý v minulosti velil silám USA v Európe, odhaduje dĺžku výcviku na sedem až 11 týždňov s tým, že ukrajinskí vojaci už v minulosti preukázali, že sú schopní rýchlo zvládnuť novú techniku.
Bývalý britský tankový dôstojník David Cornish je optimistickejší a domnieva sa, že potrebných bude „niekoľko málo týždňov“ vzhľadom na to, že tanky boli pôvodne navrhnuté pre brancov s predpokladom, že ich možno rýchlo vycvičiť.
„Musíte ľudí naučiť nielen to, ako tanky ovládať na bojisku, ale aj to, ako ich udržiavať,“ upozorňuje však ďalší bývalý britský tankový dôstojník a teraz bezpečnostný poradca Nicholas Drummond.
„Tá druhá úloha je oveľa ťažšia, pretože ak nie sú správne udržiavané, môžete ich používať tri alebo štyri dni, niečo sa pokazí a potom sa jednoducho môžu kdekoľvek zaseknúť, už sa nerozídu a sú na nič,“ podotýka Drummond.
Tanky prídu v marci alebo apríli
Nie je úplne jasné, kedy tanky na Ukrajinu dorazia. Berlín v stredu podľa Politica naznačil, že prvé leopardy môžu byť na Ukrajine o dva mesiace, hovorí sa ale o tom, že by sa tak mohlo stať až v apríli.
Nemecký minister obrany Boris Pistorius novinárom povedal, že na prípravu tankov budú potrebné tri až štyri mesiace. Ukrajina by ale privítala, keby mala obrnené vozidlá k dispozícii predtým, ako na jar dažde rozmočia cesty, čo sťaží presuny vojsk a ťažkej techniky.
Otáznik tiež visí nad tým, koľko tankov sa nakoniec Ukrajine podarí získať. Poradca ukrajinského ministra obrany Jurij Sak vo štvrtok pre BBC povedal, že Ukrajina potrebuje 300 až 400 tankov od svojich spojencov, ak majú obrnenci znamenať obrat vo vojne.
Počty ostávajú nejasné
Kritizoval tiež, že západné krajiny s Kyjivom nekomunikujú jasne o tom, s koľkými tankmi môžu Ukrajinci spolu počítať. Súdiac podľa doterajších sľubov jednotlivých krajín, na Ukrajinu nakoniec dorazí 100 až 200 tankov, podotýka Politico.
Popri Nemecku, ktoré oznámilo, že v prvej vlne pošle 14 tankov Leopard, prisľúbili tieto stroje aj ďalšie krajiny ako Poľsko, Holandsko, Nórsko, Fínsko alebo Kanada. Spojené štáty zase Ukrajine dodajú 31 tankov Abrams a Británia prisľúbila 14 strojov Challenger 2. (čtk, politico)