Najnovšie z témy: Mečiarove amnestie

Od Mečiara po Hegera: Ako sa rok po roku menilo Slovensko (1993 – 2022). Pripravili sme tridsať krátkych príbehov politikov a osobností, ktoré formovali tvár súčasného Slovenska. Podobne ako v prvom roku samostatnosti, aj v tom uplynulom sa rok končí v situácii, keď vláda nemá väčšinu, a občania čakajú, či bude riešením rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby.
V pondelok mimoriadne zasadne ústavnoprávny výbor k Mečiarovým amnestiám. Tie zrušili už pred piatimi rokmi, no prípad vyšetrovania únosu Michala Kováča mladšieho a vraždy Róberta Remiáša sa nehýbe, upozorňuje Juraj Šeliga, ktorý o rokovanie požiadal.
Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) požiadal o zvolanie mimoriadneho ústavnoprávneho výboru Národnej rady, ktorý by sa mal venovať téme Mečiarových amnestií. Tie boli síce zrušené pred piatimi rokmi, no súdy v kauzách, ktorých sa týkali, stále nerozhodli.
Spis k zavlečeniu prezidentovho syna je prísne tajný, a to komplikuje aj situáciu na súde. Sudca Karol Posluch, ktorý by mal súdiť Ivana Lexu, hovorí, že na súde nie je ani len špeciálna miestnosť, kde sa bude môcť pojednávať.

Päť rokov nepojednáva kauzy bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. „Nemám z toho dobrý pocit,“ priznáva sudca Karol Posluch. V rozhovore vysvetľuje, že on je pripravený konať. Nemá však s kým. Súd nemá prísediacich s previerkou.
Ministerka Kolíková k rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ v prípade Mečiarových amnestií: „Chcem veriť tomu, že po tom, čo zrušenie pochybných amnestií odobril Ústavný súd a teraz už aj Súdny dvor Európskej únie, tak konečne prebehne riadne súdne konanie k veci samej a súd sa vyjadrí k trestnoprávnej zodpovednosti obžalovaných osôb v kauze únosu Michala Kováča mladšieho.“