Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Reštartu eurofondov pomôže aj návrat dôvery medzi podnikateľmi a štátom
- Väčšina starých eurofondov podľa premiéra Ódora neprepadne, ohrozená suma sa zmenšila z 800 na sto miliónov
- Rast cien priemyselných výrobcov pokračuje v spomaľovaní, poľnohospodárske výrobky zlacneli o takmer pätinu
- Slovensko skončilo druhé najhoršie z krajín EÚ v rebríčku inovácií, hoci za rok si polepšilo o jednu priečku
- Čínska polícia zadržiava miliardára a šéfa zadlženej developerskej firmy Evergrande, Sü Ťia-jin bol kedysi najbohatším mužom Číny
Najnovšie z témy: Ako to číta Ivan Mikloš, Banky a poisťovne, Investovanie a úvery
Cena zlata po zhruba mesiaci opäť klesla pod 1900 dolárov za troyskú uncu. Dole ju podľa analytikov tlačia očakávania, že americká centrálna banka ponechá úrokové sadzby dlhší čas na vyššej úrovni.
Česká centrálna banka podľa očakávaní ponechala základný úrok na 7 %. Ide o desiate takéto rozhodnutie v rade, banka sadzby nezmenila od vlaňajšieho júna.
Alibaba uvedie na hongkonskú burzu akcie logistickej súčasti Cainiao, z predaja chce získať dve miliardy dolárov. Čínsky internetový gigant sa v rámci reštrukturalizácie plánuje rozdeliť na šesť samostatných divízií.
Výnosy kľúčových amerických dlhopisov vzrástli na najvyššiu úroveň za 16 rokov. Tlak na ne zvýšili obavy trhov, že úrokové sadzby v USA zostanú na vysokej úrovni dlhý čas.
Menej slobody spravidla znamená aj menej prosperity a prejavuje sa to už aj v Číne, píše Ivan Mikloš. Zlomovým momentom bola nevydarená politika nulovej tolerancie covidu, po ktorej sa obmedzovanie slobody neskončilo. Ľudia a firmy na to reagujú šetrením, čo spomaľuje hospodársky rast.

Dostupnosť bývania sa začína zlepšovať, keďže nominálne platy rástli a ceny bytov klesli, ukázali štatistiky centrálnej banky. V porovnaní s obdobím do pandémie však naďalej výrazne zaostáva, je podobná ako za finančnej krízy pred rokom 2010.