Najnovšie z témy: Sexuálne zneužívanie
Muž obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu sexuálneho zneužívania sa do väzby nevráti, Najvyšší súd odmietol dovolanie, ktoré podávala ešte bývalá ministerka Mária Kolíková. Petra Rácza budú naďalej stíhať na slobode, v prípade ide až o 44 skutkov a 25 poškodených.
Súd v kauze sexuálneho zneužívania v tábore Chachaland odročili pre nahlásenú bombu na 25. apríla. Hlavný organizátor tábora Roman Paulíny sa na pojednávaní na svoju žiadosť nezúčastnil.
Umelkyňa Èv van Hettmer spochybňuje, ako VŠVU roky preverovala obvinenia zo šikany a obťažovania, v komisii bol napríklad aj asistent Ivana Csudaia. „Aj na Akademie der bildende Kunst vo Viedni máme takýto orgán, ktorý dbá na chod školy, na správanie rektora, pedagógov. Od školy je úplne nezávislý.“

Umelkyňa Èv van Hettmer hovorí, že po ospravedlnení VŠVU za šikanu a obťažovanie najskôr pocítila eufóriu a je spokojná, že dokázali nalomiť systém, no už sa prepracovala k vytriezveniu. „Zároveň to vnímam aj ako jasný signál pre ľudí, ktorí sú zvyknutí mlčať. Tento úkaz považujem za hrozivý. Proti páchateľovi sa dokážete vymedziť, brániť sa, ale postaviť sa voči tichu je to najťažšie,“ vraví v rozhovore.
VŠVU sa ospravedlnila za obťažovanie zo strany pedagóga, pripomína v Newsfiltri Filip Obradovič. „Je to bezpochyby dôležité gesto k poškodeným študentkám a študentom. Základná otázka je, čo robila škola do apríla 2022. Skutočnosť, že v roku 2018, keď o tom prvýkrát verejne prehovorila Év van Hettmer, mala škola iné vedenie a do roku 2019 nemala ani dostatok nástrojov, ako k týmto incidentom pristupovať, žiaľ, nie je odpoveď.“
Bývalé študentky Vysokej školy výtvarných umení oceňujú ospravedlnenie školy za šikanu pedagóga Ivana Csudaia. „Vypočula som si všetko, všetky stereotypné klišé typu – či sa chceme voziť po jeho kariére alebo čo, preboha, vyťahujeme 15 rokov starú vec,“ vraví výtvarníčka Ivana Šáteková a dôležité pre ňu je, že im dali konečne za pravdu.