Najnovšie z témy: Školský týždeň, Školstvo
Psychológovia vysvetľujú, ako majú školy riešiť, ak si študenti posielajú polonahé fotky, píšu eseje o vibrátore či obťažujú sa debatami o sexe v trojici. „My dospelí to vyhodnocujeme s rozhorčením, ako môžu niečo také spraviť. Ale keď sa ponoríte do ich sveta, zistíte, že je to bohužiaľ štandard,“ hovoria.
Skupina dievčat na elitnej bratislavskej škole obvinila svojho 17-ročného spolužiaka zo sexuálneho obťažovania. Škola zakázala študentovi chodiť do školy, na online hodinách má vypnutý mikrofón aj kameru. Rodičia s právnikom podali na školu trestné oznámenie. Pozreli sme sa na to, ako by mali školy riešiť sexistické urážky medzi tínedžermi a podobné prípady.
Poslanci SaS podporia novelu školského zákona v 1. čítaní, povedal Branislav Gröhling. Sme rodina aj OĽaNO avizovali, že novelu podporia, parlament by ju tak mal v 1. čítaní schváliť. Nie je však jasné, či sa rozprava o novele dostane na rad ešte dnes.
Minister školstva Ján Horecký je presvedčený, že novela školského zákona bude v prvom čítaní schválená. Poslanci by o nej mali začať rokovať ešte dnes. Novelu odmietla minulý týždeň podporiť SaS. Horecký tvrdí, že sa so svojím predchodcom Branislavom Gröhlingom (SaS) dohodol na kompromisných úpravách v novele.
Na Slovensku aj v roku 2022 pretrvávala systémová diskriminácia Rómov, uviedla Amnesty International Slovensko vo výročnej správe. Podľa organizácie sa rómskym deťom systematicky upiera právo na vzdelanie a ochranu pred diskrimináciou v základnom školstve a nedostatočné sú aj vyšetrovania týkajúce sa neprimeraného použitia policajnej sily.
Platy učiteľov na Slovensku o polovicu zaostávajú za priemerom vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ukazujú údaje Profesie.sk. Web dodal, že dopyt po učiteľoch stúpa, no záujem uchádzačov je z roka na rok nižší.