Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak
- Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom s nízkym príjmom, zvýšiť sa majú aj príspevky na bývanie a v hmotnej núdzi
- Rozhodnutie o zákaze nedeľného predaja parlament odsunul na máj a jún, schválil rýchle peniaze obciam, mestám a župám
- Medziročná inflácia v eurozóne v marci klesla na ročné minimum 6,9 percenta, problémom sú stále ceny potravín
- Posledný deň na podanie daňového priznania: Servis pre živnostníkov krok za krokom
Najnovšie z témy: Agro, Inflácia
Štát chystá stoeurové príspevky ľuďom, ktorí dosiaľ nedostali inú protiinflačnú pomoc. Minister práce Milan Krajniak očakáva, že by sa mohli vyplácať v máji, dostalo by ich 50-tisíc ľudí, ktorí majú príjem do 1,81-násobku životného minima, čo je 424 eur.
Inflácia v Poľsku sa v marci spomalila na 16,2 percenta medziročne, analytici však čakali výraznejší pokles. Najviac zdraželi potraviny a energie. Vo februári bola inflácia 18,4 percenta.
Maďarsko chce podľa Viktora Orbána postupne zrušiť cenové stropy na základné potraviny a hypotéky, len čo sa zníži inflácia. Vo februári klesla prvý raz po viac než roku, bola však najvyššia v EÚ.
Medziročná inflácia v eurozóne v marci výrazne klesla na ročné minimum 6,9 %, odhadol Eurostat. Ťahali ju ceny potravín, k zmierneniu zdražovania prispel pokles cien energií. Inflácia na Slovensku sa zvoľnila na 14,8 %.
Inflácia ovplyvnila viac ako polovicu ľudí, ktorí obmedzili svoje výdavky, vyplýva z prieskumu asociácie slovenských inkasných agentúr ASINS. Približne každému desiatemu respondentovi stúplo zadlženie, polovica nemá finančnú rezervu.
Ak by v parlamente prešiel návrh zakázať nedeľný predaj, viac než potravinári by na to doplatili predajcovia módy či elektra. „Prežili sme covid, šialenú infláciu a chcú nás obmedziť v podnikaní, o ktorom v živote ani nerozmýšľali?“ pýta sa Peter Vaľo zo siete EXIsport.