Najnovšie z témy: Klimatická kríza
Nemecko chce čo najrýchlejšie vyriešiť spor o zákaz spaľovacích motorov v nových autách po roku 2035. Odmieta ho podporiť, ak nebude možné využívať syntetické palivo ako náhradu za klasický benzín a naftu.
Svetoví lyžiari sa obávajú, že v dôsledku klimatickej krízy sa ich šport stane neudržateľným. „Nie sme dobrými vzormi v tejto téme, ale chceme využiť svoj hlas,“ vraví lyžiar Aleksander Aamodt Kilde. Mikaela Shiffrinová či Andreas Žampa spísali výzvu pre Medzinárodnú lyžiarsku federáciu, aby konala.
Taliansko podporí koniec áut so spaľovacím motorom do roku 2035, len ak sa budú ďalej predávať vozidlá na biopalivá. EÚ sa snaží odblokovať zámer na zníženie emisií áut, na poslednú chvíľu sa proti nemu postavilo Nemecko a ďalšie štáty.
Celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie vlani stúpla o desatinu na 3372 GW, pribudlo rekordných 295 gigawattov. Podľa agentúry IRENA by na obmedzenie globálneho otepľovania bolo potrebné zvýšiť kapacitu trikrát rýchlejšie.
Nemáme desaťročia, ale roky; svetová klíma sa rýchlo blíži k nezvratnej zmene, píše Roman Pataj v Newsfiltri s tým, že najrýchlejšie zmeny sa očakávajú od bohatých krajín, medzi ktoré patrí aj Slovensko. „Svet je v situácii, keď je potreba činov oveľa vyššia než povedomie o ich dôležitosti. To dáva len malú nádej, že sa podarí splniť všetky podmienky, po ktorých volá vedecká komunita.“
Je to posledné varovanie, hovoria vedci OSN o poslednej veľkej správe o klimatickej kríze. Ak sa nárast emisií skleníkových plynov čo najskôr nezastaví, spustia sa zmeny, ktoré sa nedajú zvrátiť. Rozhodnutia z tohto desaťročia budú mať podľa vedcov okamžitý vplyv, ktorý pretrvá tisíce rokov.