Najnovšie z témy: Duševné zdravie
Lyžiarka Mikaela Shiffrinová mala pred pretekmi búšenie srdca či nevoľnosti. Stres, ktorý výrazne sťažuje život, môžu zažiť aj nešportovci. „Tlak si môžete predstaviť ako batoh, do ktorého viete dať veľa kilogramov,“ hovorí psychologička Bednáriková.

Herec Brendan Fraser sa na niekoľko rokov utiahol do úzadia, no teraz sa veľkolepo vrátil vďaka úlohe vo filme Veľryba. Aby dokázal uveriteľne stvárniť obézneho učiteľa Charlieho, chodil na tanečné hodiny a spolupracoval s Americkou asociáciou pre obezitu. Aj v skutočnosti si pritom prešiel verejným body shamingom, ktorý uňho prispel k vzniku depresie.
Aby bol mozog zdravý, vyhýbajte sa opakovaným nárazom hlavy, cvičte a vymýšľajte rozprávky, radí britský neurochirurg Henry Marsh. Podľa neho aj menšie zranenia hlavy spôsobujú poškodenia, vyzdvihuje najmä duševnú mozgovú aktivitu. Marsh sa preslávil aj vďaka knihám, v ktorých píše o svojich skúsenostiach. (guardian)
O syndróme vyhorenia začalo hovoriť čoraz viac svetových politikov, týkať sa však môže každého. Odborníci radia, ako mu predchádzať. Pocity vyčerpania, z ktorých sa „nedá len tak vyspať“, sú jednými z varovných signálov.

Spoločnosť je nastavená na výkon, človek robí veci na sto percent, akoby od toho závisela hodnota, hovorí psychoterapeutka Magdaléna Frecer. „Snažíme sa byť dokonalí pre to, aby sme zahnali pocit úzkosti a neistoty, ktorý v sebe často máme.“
Podcast V športovej redakcii: Športovec má byť trocha v strese. Priveľa premýšľania však aj škodí, vraví psychologička Michala Bednáriková. Rozprávala sa s ňou redaktorka Jana Sedláková. Hovorili aj o myšlienkach športovca, ktorý zlyhá, či o komentároch na sociálnych sieťach.