Najnovšie z témy: Technológie, Umelá inteligencia
Vo veku 94 rokov zomrel Gordon Moore, spoluzakladateľ spoločnosti Intel a priekopník polovodičového priemyslu. V roku 1965 napísal, že vďaka technologickému pokroku sa počet tranzistorov v jednom obvode zdvojnásobí každých 18 mesiacov. Táto predpoveď sa stala známou ako Mooreov zákon.
Algoritmy založené na psychológii ľudí môžu pomôcť zmierniť náboženské konflikty aj radikalizáciu. Umelú inteligenciu, ktorú na rozdiel od tej z Microsoftu či Googlu netreba trénovať, vyvíja na Slovensku americký expert Justin E. Lane.
Google otvára svoj nový nástroj umelej inteligencie Bard pre prvých záujemcov v USA a Británii, čoskoro by mali pribudnúť ďalšie krajiny. Bard dokáže generovať odpovede na požiadavky ľudí podobne ako populárny četbot ChatGPT.
Šéf firmy, ktorá vyvinula četovací robot ChatGPT, sa „trochu“ obáva vplyvu umelej inteligencie na pracovnú silu, voľby a dezinformácie. Firma OpenAI sa podľa Sama Altmana pripravuje na americké prezidentské voľby v roku 2024.
Európski audítori preskúmajú plány na podporu rozvoja umelej inteligencie. Európska únia sa chce stať globálnym lídrom v tejto oblasti, zatiaľ však do nej dáva o polovicu menej peňazí ako Spojené štáty.
Dokonalý skrášľovací filter Bold Glamour na TikToku je zrejme založený na metódach hlbokých neurónových sietí, vraví odborník Michal Gregor. Pokročilé tvárové filtre majú mnoho legitímnych aplikácií v kreatívnom priemysle vrátane filmu. „Presne takýto filter by sa zrejme hodil Petrovi Jacksonovi na tváre elfov pri natáčaní Pána prsteňov,“ vraví.