Najnovšie z témy: Technológie, Umelá inteligencia
Stovky akademikov, expertov a podnikateľov vrátane miliardára Elona Muska chcú pauzu vo vývoji umelej inteligencie (AI). Dôvodom majú byť hlboké riziká pre spoločnosť a ľudstvo, ako uvádzajú v spoločnom stanovisku. Navrhujú, aby vývojári využili pauzu na spoločnú prácu na bezpečnostných pravidlách a spoluprácu so zákonodarcami na silnej regulácii odvetvia. (čtk, reuters)

S citlivými otázkami by som sa na umelú inteligenciu zatiaľ neobracal, hovorí vedec Marián Šimko. Jej nástupu sa však neobáva a tvrdí, že celkovo nám do života prináša viac výhod než nevýhod. „Treba si uvedomiť hlavne to, že sme ešte v experimentálnej fáze. Sme tak trochu ako laboratórne myšky,“ vraví v rozhovore o používaní chatu GPT.
Ľudia sú médiám vystavení o takmer hodinu menej ako pred ôsmimi rokmi. Kým v roku 2015 sme konzumovaním médií trávili 8 hodín a 27 minút, v minulom roku to bolo 7 hodín a 38 minút, píše Marek Šulik.
Vo veku 94 rokov zomrel Gordon Moore, spoluzakladateľ spoločnosti Intel a priekopník polovodičového priemyslu. V roku 1965 napísal, že vďaka technologickému pokroku sa počet tranzistorov v jednom obvode zdvojnásobí každých 18 mesiacov. Táto predpoveď sa stala známou ako Mooreov zákon.
Algoritmy založené na psychológii ľudí môžu pomôcť zmierniť náboženské konflikty aj radikalizáciu. Umelú inteligenciu, ktorú na rozdiel od tej z Microsoftu či Googlu netreba trénovať, vyvíja na Slovensku americký expert Justin E. Lane.
Google otvára svoj nový nástroj umelej inteligencie Bard pre prvých záujemcov v USA a Británii, čoskoro by mali pribudnúť ďalšie krajiny. Bard dokáže generovať odpovede na požiadavky ľudí podobne ako populárny četbot ChatGPT.