Najnovšie z témy: Maroš Žilinka, Únos vietnamského občana
Predčasné ukončenie májovej schôdze parlamentu znamená aj odloženie návrhu na obmedzenie právomocí špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu či aj o paragrafe 363. Ak poslanci o týchto bodoch nebudú hlasovať na mimoriadnej schôdzi, týmto parlamentom už neprejdú.
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vraví, že ak Maroš Žilinka často apeluje na zdržanlivosť, tak tá bola na mieste aj v prípade podnetu na sudkyňu Špecializovaného trestného súdu Pamelu Záleskú. Lipšic to napísal v odpovedi Žilinkovi na jeho žiadosť prešetriť postup prokurátora v medializovanom prípade.
Dušan Kracina dostal za prípravu Žilinkovej vraždy 8-ročný trest, pretože podľa súdu je gamblerom a na jeho nápravu bude stačiť aj miernejší trest. Súd dodal, že tým nezľahčuje prípravu Žilinkovej vraždy. Prokuratúra navrhovala Kracinovi 25 rokov.
Výkvet bratislavskej právnickej fakulty poslal Ústavnému súdu svoju podporu paragrafu 363. „Skupinka sa vo svojom motu proprio, demarši či čo to je, ohradzuje voči možnému politickému zneužitiu jej stanoviska, chce odbornú diskusiu, právny štát a elimináciu politizácie práva,“ píše právnik Rudolf Suran.
Maroš Žilinka uznal, že prokurátor neurobil chybu v prípade mafiána Lehela Horvátha, ktorý sa na súde sťažoval, že nedostal prestávku na inzulín. „Zároveň apelujem na zdržanlivosť pri vyslovovaní predčasných záverov a uisťujem, že orgány prokuratúry garantujú objektívne objasnenie veci,“ tvrdí generálny prokurátor.
Pamela Záleská sa po článku v Plus 7 dní stala terčom niektorých členiek súdnej rady a Maroša Žilinku. Podľa textu z týždenníka Penty neumožnila obžalovanému členovi mafiánskej skupiny prestávku na inzulín. Zápis z pojednávania ukazuje, že to bolo inak. Sudkyňa rozhodovala aj o Jaroslavovi Haščákovi či Dušanovi Kováčikovi.