Najnovšie z témy: Školský týždeň, Školstvo
Na Slovensku aj v roku 2022 pretrvávala systémová diskriminácia Rómov, uviedla Amnesty International Slovensko vo výročnej správe. Podľa organizácie sa rómskym deťom systematicky upiera právo na vzdelanie a ochranu pred diskrimináciou v základnom školstve a nedostatočné sú aj vyšetrovania týkajúce sa neprimeraného použitia policajnej sily.
Platy učiteľov na Slovensku o polovicu zaostávajú za priemerom vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ukazujú údaje Profesie.sk. Web dodal, že dopyt po učiteľoch stúpa, no záujem uchádzačov je z roka na rok nižší.
Advokát Adam Puškár, ktorý je obvinený v súvislosti s vraždou Daniela Tupého, nebude učiť na Právnickej fakulte Univerzity Komenského ani v prípade, že ho v nedeľu súd nevezme do väzby. Dekan fakulty Eduard Burda vraví, že od piatka externému doktorandovi Puškárovi pozastavili pedagogické pôsobenie.
Návrh školského zákona podľa Veroniky Remišovej v parlamente prejde, keď sa uzavrú rokovania o pripomienkach SaS. Ak by návrh neprešiel, boli by ohrozené peniaze z plánu obnovy.
Až polovica škôl z Bratislavského kraja nedokázala prijať všetky deti z Ukrajiny, ktoré sa k nim hlásili, nemali pre ne dosť miesta. „Štát by mal začať koordinovať umiestňovanie detí z Ukrajiny do škôl a tam, kde je to možné, by bolo treba podporiť aj rozšírenie kapacít škôl,“ komentujú analytici Michal Rehúš a Alexandra Ostertágová v Školskom týždni.
Prieskum v slovenských školách ukázal, že nemali dosť miesta pre deti z Ukrajiny, že im chýba ukrajinský personál a že deti majú stále problém so slovenčinou. „Ministerstvo školstva pôsobenie odborníkov a odborníčok z Ukrajiny cielene nepodporuje. A tak väčšina škôl, ktoré vzdelávajú deti z Ukrajiny, nemala takýchto ľudí,“ hodnotia analytici v Školskom týždni.