Najnovšie z témy: Eduard Heger, Plán obnovy EÚ, Vladimír Lengvarský, Zdravotníctvo
Odchody lekárov do Nemecka či Česka už zďaleka nie sú takým problémom, ako sme boli zvyknutí. Generácie lekárov, ktoré odišli do Nemecka, ešte maturovali z nemčiny. „Keď si pozrieme posledné zverejnené dáta o maturitách, to sú zlomky percent tých, čo maturovali na úrovni B2 z nemčiny,“ hovoria analytici rozpočtovej rady.
Slovensko sa stalo európskym skokanom v počte vzdelávaných medikov za posledných 10 rokov, no takmer vôbec sme nezvýšili počet slovenských absolventov, hovorí František Múčka z rozpočtovej rady. „Ak majú naše lekárske fakulty dosť kapacít, aby viac ako 40 % študentov tvorili zahraniční samoplatcovia, nie je dôvod, aby nevzdelávali viac tunajších študentov.“

Napätá situácia s lekármi sa nebude výrazne zhoršovať a dá sa riešiť, ale naozaj veľký problém bude so sestrami. Už teraz nám chýbajú tisícky a v budúcnosti treba k tomu pripočítať ďalších 12-tisíc, hovoria analytici rozpočtovej rady Zuzana Múčka a František Múčka.

Univerzitná nemocnica v Košiciach je druhá najväčšia na Slovensku. Niektoré jej budovy oslávia tento rok sto rokov. „Nemôžete robiť medicínu 21. storočia v budove z 19. storočia,“ hovorí prednosta kliniky stomatológie Peter Kizek. Ako jediná univerzitná nemocnica nedostala peniaze z plánu obnovy. Zvyknete si, hovoria zdravotníci.
Petíciu za zaradenie nemocnice v Brezne do vyššej druhej úrovne podpísalo takmer 30-tisíc ľudí. Jej vedenie a obyvatelia sa obávajú ohrozenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti, argumentujú napríklad vzdialenosťou a vysokými dojazdnými časmi z viacerých obcí na Horehroní.
Vláda súhlasila s prevodom pozemkov za vyše milión eur na dva štátne ústavy srdcových chorôb. Východoslovenskému ústavu srdcových a cievnych chorôb sa tak zvýši základné imanie o 904-tisíc eur, stredoslovenskému o 285-tisíc.