Najnovšie z témy: Architektúra a dizajn
Zlý stav budov bývalých Baťových závodov v Partizánskom je vlastne odrazom dramatických dejín – areál vznikol v idealistickej atmosfére Masarykovho demokratického Československa, no potom to začalo byť „napínavejšie“. Po roku 1948 závody znárodnili komunisti, v 90. rokoch zažili obuvníci výrobný úpadok a areál sa rozdrobil.

V jednej z budov Baťových závodov v Partizánskom chcú vybudovať kultúrno-komunitný priestor. Občianske združenie Fabrika umenia, organizácia Spolka a architekti z ateliéru 2021 pracujú na tom, aby sa po rekonštrukcii dala budova využívať okrem kultúrnych akcií aj ako priestor na nové ateliéry, galérie, dielne, kancelárie, trhovisko či ubytovanie.

Fotografka Jana Šturdíková 10 rokov fotila detaily starého bratislavského domu, ktorý prežil arizácie, znárodnenie, reštitúcie aj developerov. Nedávno však prešiel rekonštrukciou a všetky pôvodné prvky z 30. rokov zmizli. „Milovala som to tam – a vedela som, že je len otázka času, kedy ten dom skrátka zmizne tak, ako som ho zažila,“ vraví.

Urbanistka Milota Sidorová vybrala päť kníh o tom, ako zlepšiť život v mestách. „Dobrý život je tam, kde sú aj ďalší ľudia,“ vraví v rozhovore.

Architekt Ondrej Marko pred desiatimi rokmi presvedčil vedenie Leopoldova, aby budúcu podobu mestského úradu hľadali architektonickou súťažou. Dnes má Leopoldov tri ocenenia CE ZA AR, priebežne sa rozvíjajúcu mestskú infraštruktúru a množstvo realizovaných, budovaných či pripravovaných projektov. „Mňa samého prekvapuje, koľko zadaní pre architektov môže ponúknuť mesto so štyrmi tisíckami obyvateľov,“ vraví Marko.

Jeden z najväčších bunkrov z obdobia nacizmu bolo takmer nemožné zničiť, domáci si potom k nemu našli cestu a teraz prechádza veľkou rekonštrukciou. Kryt proti náletom v Hamburgu ukazuje, ako by sa mohol zmeniť vzťah ľudí aj ku komunistickým budovám na Slovensku.