Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Michal Palkovič, Zdravotníctvo
Najvyšší kontrolný úrad plánuje v lete preveriť postup ministerstva zdravotníctva pri pláne obnovy, zameria sa aj na Rázsochy či novú martinskú nemocnicu. Vážne riziká vidí aj v prípade školstva.
Na Slovensku klesá počet klinických skúšaní, firmy si radšej vyberajú Poľsko, Česko či Maďarsko. Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu upozorňuje, že klesajúci trend znižuje prístup pacientov k inovatívnej liečbe, ako aj výšku investícií do výskumu.
Rozhodovanie absolvovať kolonoskopiu je u vyše 50 % ľudí negatívne ovplyvnené strachom z bolestivosti alebo nepríjemného zážitku. Túto bariéru by podľa Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti pomohlo odstrániť uhrádzanie analgosedácie a celkovej anestézie.
Ministerstvo zdravotníctva navrhuje, aby ambulantné pohotovosti namiesto do 22.00 ordinovali len do 20.00. Ide o súčasť stratégie, ktorú pripravili s odbornými spoločnosťami. Dôvodom je, aby pediatri nezatvárali ambulancie, keďže zhruba každý druhý pediater v ambulancii je v dôchodkovom veku. Nemocniční pediatri sú proti a obávajú sa návalu práce.
VšZP sa ohradila voči tvrdeniam, že odmietla uhradiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť v prípade onkologických pacientov, ako to vyhlásilo vedenie Bratislavského kraja. To okrem iného kritizovalo, že štátna poisťovňa nepodpísala zmluvu s nemocnicou Penty na Boroch.
Analytici Globsecu vidia za vysokou ochotou Slovákov veriť kremeľskej propagande dva faktory – aktivita politikov Smeru a spol., ktorí ju vo veľkom šíria, a zároveň nedôvera v tých politikov a inštitúcie, ktoré sú prozápadné. „Ľudia prestali dôverovať inštitúciám aj pre to, ako posledné tri roky fungovala naša vláda,“ poznamenala analytička Klingová.