Najnovšie z témy: Človek, Hoaxy a propaganda, Očkovanie proti koronavírusu
Google zabránil dezinformátorom v EÚ, aby získali viac ako 31 miliónov eur z reklamy. Spoločnosť Meta označila fact-checkermi 40 miliónov príspevkov na Facebooku a 1,1 milióna na Instagrame. TikTok odstránil viac ako 140-tisíc dezinformačných videí. Vyplýva to z dát za prvý polrok 2023.

Najčudnejšia konšpiračná teória? Na Marse pracujú unesené deti ako sexuálni otroci a budujú tam kolóniu, vraví holandský psychológ Jan-Willem van Prooijen. Vedec vraví, že čím je človek väčší narcis, tým väčšia je aj pravdepodobnosť, že bude veriť na konšpiračné teórie.
Moratórium praje falošným informáciám, píše Newsfilter. „Nevieme, koľkých ľudí deepfake nahrávky a videá zasiahnu tak, že sa pretavia do ich volebných rozhodnutí. Sú skôr amatérske a hlúpe, lenže technológie idú dopredu oveľa rýchlejšie ako schopnosti ľudí odhaľovať falošné správy.“
Spoločnosť TrustLab merala rozšírenie dezinformácií na online platformách. Najhoršie skončil Twitter, nasleduje Facebook, Instagram, TikTok, LinkedIn a najlepšie skončil YouTube, informuje MediaBrífing.
Dve tretiny ľudí zdieľajú príspevok na sociálnych sieťach, hoci boli vystríhaní pred jeho nepravdivosťou, ukázali to najnovšie dáta od Facebooku, Instagramu a TikToku. „Kvalitná práca fact-checkerov a zdanlivo efektívny nástroj upozorňujúci na lži majú len obmedzený vplyv,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.
Vyrobiť deepfake videá je stále jednoduchšie, čoskoro to dokáže pomaly ktokoľvek, myslí si odborník Peter Jančárik. Rozvoj umelej inteligencie spôsobí, že dezinformácie môžu byť stále uveriteľnejšie. „Na druhej strane vidíme aj to, že slovenskú spoločnosť bolo roky možné manipulovať aj menej sofistikovanými dezinformáciami,“ dodáva.