V tento deň si pripomíname Anschluss – obsadenie rakúskeho územia nacistickým Nemeckom z roku 1938. Samotný Anschluss bol vyvrcholením dlhšie trvajúceho tlaku nacistického Nemecka na Rakúsko.
Snaha o referendum
Rakúsky kancelár Kurt Schuschnigg ustupoval Hitlerovým rastúcim požiadavkám. Okrem iného prepustil z väzenia rakúskych nacistov a dokonca im dal do rúk ministerstvo vnútra, na ktorého čelo vymenoval prominentného rakúskeho nacistu Arthura Seyßa-Inquarta.
V nasledujúcich týždňoch bolo čím ďalej, tým jasnejšie, že úlohou nacistov vo vláde je oslabiť Schuschniggovu autoritu a pomáhať Adolfovi Hitlerovi pri získaní rakúskeho územia.
Rakúskemu kancelárovi nezostávalo nič iné, len zvolať referendum týkajúce sa možnosti pripojenia Rakúska k nacistickému Nemecku, resp. zachovania nezávislosti. Dňa 9. marca oznámil termín referenda, ktoré sa malo konať 13. marca 1938.
S cieľom zabezpečiť väčšinovú podporu pre zachovanie nezávislosti Rakúska dal Schuschnigg zvýšiť minimálny vek voličov na 24 rokov. Chcel totiž obmedziť hlasovacie právo radikalizovanej mládeže, ktorá sympatizovala s nacistickým Nemeckom.
Hitlerovo ultimátum
Adolf Hitler vyhlásil, že referendum je veľkým podvodom, a preto Nemecko neuzná jeho výsledok. Hitler 11. marca poslal rakúskej vláde ultimátum, v ktorom požadoval odovzdanie všetkej moci rakúskym nacistom – inak nemecká armáda obsadí Rakúsko silou.
Schuschnigg sa počas trvania ultimáta snažil získať pomoc zo zahraničia, ale neúspešne. Z tohto dôvodu súhlasil s demisiou a umožnil nacistom prevziať vládu.
Rakúsky prezident Wilhelm Miklas však odmietol vymenovať Seyßa-Inquarta za kancelára a obrátil sa na iných rakúskych politikov, aby obsadili uvoľnený post.
Nacisti nepoľavili, a keďže boli dobre organizovaní, podarilo sa im v krátkom čase obsadiť veľkú časť Viedne vrátane ministerstva vnútra, a to ešte pred príchodom Wehrmachtu. Okolo polnoci, keď väčšina dôležitých budov bola v rukách nacistov a väčšina členov starej vlády bola uväznená, prezident Miklas poveril Seyßa-Inquarta funkciou kancelára.
Nemcov vítali kvetmi
Ráno 12. marca prekročili jednotky Wehrmachtu hranice. Nestretli sa s nijakým odporom rakúskej armády – naopak, nemeckých vojakov Rakúšania srdečne vítali kvetmi, pokrikmi a nemeckými zástavami.
Pre Wehrmacht bola invázia prvou zaťažkávacou skúškou. Ukázalo sa, že nemecké jednotky boli zle koordinované a vznikal medzi nimi chaos. Vzhľadom na to, že sa nestretli s odporom, však operácia prebehla v poriadku, zo svojich chýb sa Nemci poučili a nadobudnuté skúsenosti využili pri neskoršom obsadzovaní Československa.
Anšlus bol „právne“ potvrdený 13. marca. Rakúsko bolo včlenené do Tretej ríše ako tzv. Ostmark.
Takmer okamžite sa začali aj perzekúcie. V priebehu niekoľkých dní po invázii bolo zatknutých 70-tisíc ľudí a už v auguste 1938 bol založený koncentračný tábor Mauthausen, ktorý patril medzi najhroznejšie koncentračné tábory nacistického Nemecka.
Viac zaujímavostí a článkov z histórie nájdete na HistoryLab.sk.