Najnovšie z témy: Duševné zdravie, Vzťahy
Európska únia vyčlení 1,23 miliardy eur na podporu duševného zdravia. Nová stratégia EÚ sa má zamerať na účinnú prevenciu, zlepšenie prístupu k zdravotnej starostlivosti aj opätovné začlenenie do spoločnosti.
Katatonická žena sa prebudila po 20 rokoch a jej príbeh môže zmeniť psychiatriu. April Burrellová trpela príznakmi nerozoznateľnými od ťažkej formy schizofrénie, nehýbala sa, nežmurkala, ani nevedela, kde je a kto je. Psychiater Sander Markx však zistil, že trpí autoimunitným ochorením, a April po niekoľkých mesiacoch cielenej liečby opäť spoznávala svoju rodinu.
Psychologička Dominika Ondačková Rajznerová vraví, že o chybách by sme nemali hovoriť negatívne. Potešilo ju, ako s rešpektom sa o chybách hokejistov vyjadruje tréner Craig Ramsay. „Takéto prostredie by mali vytvárať aj rodičia deťom,“ hovorí.
Bola som skriňová alkoholička. Nechodila som do barov, ale pila som, keď deti spali, opisuje Lujza, ktorá abstinuje už šiesty rok. Alkohol jej pomáhal zvládať emócie. „Hoci som bola v manželstve, cítila som sa strašne sama. Muž podnikal a ja som zostávala pri deťoch. V podstate som pila aj preto, lebo ani vo voľnom čase som nemohla len tak vybehnúť von a niečo robiť.“

Rozprávali sme sa so slovenskými tínedžermi, ktorých nadchol mizogýn Andrew Tate. Spoznali ho vďaka čínskemu TikToku a jeho algoritmu a uverili, že heterosexuálny muž je dnes v ohrození. „Zobrazil sa mi holohlavý pekný muž, ktorý hovoril veci, s ktorými som súhlasil,“ hovorí stredoškolák Peter.
Mozgy niektorých osemdesiatnikov starnú pomalšie, ukazuje výskum. Hovorí sa im „superstarci“ a ich pamäť funguje rovnako dobre ako pamäť ľudí mladších o 20 až 30 rokov. Títo ľudia majú zväčša silné spoločenské väzby a dokážu sa prispôsobiť – s vnúčatami sa napríklad namiesto o Sinatrovi rozprávajú o Taylor Swift.