Najnovšie z témy: Divadlo, Knihy
Keď sa režisérka Lucie Macháčková stala matkou, nešla na materskú a hneď pokračovala v práci. „Na jednej strane vám ľudia tlieskajú, aká ste dobrá, ale na druhej strane vás odsúdia a povedia, že vaše dieťa je chudák,“ opisuje svoju skúsenosť. Rodičovská a návrat do práce je podľa nej téma, ktorá trápi mnohé matky, ale hovorí sa o nej málo.

Na našu generáciu kladú neskutočnú zodpovednosť za naše deti aj v smeroch, v ktorých nemáme kompetenciu sa správne rozhodnúť, hovoria autorky knihy Protivné sprosté matky. „Máme pocit, že musíme všetko vedieť, a to sa začína už v tehotenstve. Cítime zodpovednosť za to, aby sme porodili ‚správne‘, aby dieťa nemalo traumu. Po pôrode musí byť bonding, aby dieťa nemalo traumu. Lenže situácia môže byť nepredvídateľná.“

V knižnej edícii Denníka N vychádza kniha rozhovorov s poprednými slovenskými vedcami Ako chutí tarantula. Dvadsaťpäť rozhovorov redaktorky Zuzany Vítkovej okrem ich osobných príbehov prináša aj informácie o výskumoch, na ktorých sa podieľajú – v oblastiach od astrofyziky cez medicínu, vývoj bioplastov až po skúmanie nových zdrojov potravy.
Politici, ktorí propagandu šíria, pokrytecky klamú o svojom údajnom zápase za práva národa, píše Ivan Kamenec. „Ako pred deväťdesiatimi rokmi nacisti, dnes aj oni cynicky zneužívajú krízové celospoločenské, najmä sociálne problémy na šírenie svojej demagógie.“

Marian Kotleba a ĽSNS boli pred voľbami považovaní za hrozbu pre demokraciu, dnes je skôr námetom na internetové žarty. Pozreli sme sa na to, ako vyzerá Kotlebov úpadok. Odkiaľ prišiel a ako je možné, že sedí v parlamente, rozoberáme aj v knihe Kotleba od reportéra Daniela Vraždu.

Ukrajinská spisovateľka Kateryna Jehoruškina sa v projekte Hlasy svedkov pokúsila uchovať spomienky účastníkov rusko-ukrajinskej vojny. Spája v ňom denníkové záznamy, vojnové svedectvá a poéziu. V rozhovore tiež vysvetľuje, ako prispela do knihy Slovník vojny od Ostapa Slyvynského, ktorá práve vyšla v edícii Denníka N.