Najnovšie z témy: Knihy
Niekoľko základných škôl v americkom Utahu zakázalo Bibliu, pretože obsahuje prvky vulgárnosti a násilia. Tamojšia republikánska vláda vlani zakázala na školách „pornografické a neslušné“ knihy. Zákaz doteraz dopadal najmä na knihy týkajúce sa otázok sexuálnej orientácie a identity.
Margaret Atwood, David Mitchell či Ocean Vuong napísali diela, ktoré si nikdy neprečítame – publikujú ich totiž až v roku 2114. Dovtedy budú ich rukopisy uložené vo Future Library v nórskom Osle. Vytlačené budú na papieri z tisícky stromov, ktoré zasadili na začiatku tohto storočného projektu.
Komiksová kniha Gender Queer sa minulý rok stala titulom, na ktorý prišlo americkým knižniciam najviac žiadostí o odstránenie. V prvej desiatke je aj debut nobelistky Toni Morrison Veľmi modré oči. Knihy o rase a LGBTI+ ľuďoch sa stávajú terčom verejnosti aj politikov.
Spisovateľ Marek Vadas píše o tom, ako písať o vojne a ako zaujať svet a prinútiť ho reagovať. „Väčšina, šokovaná a pobúrená ruskou agresiou, postupne prestáva vyhľadávať novinky z bojov, presviedča sa, že v rámci zachovania psychického zdravia sa musí začať venovať vlastnému životu.“
Siedmy ročník Ceny René predstavil päticu nominovaných kníh – Vyššia moc od Kataríny Fedorovej, Tichý pobyt od Anny Gruskovej, Uzol od Mareka Hudeca, Niekto sa nájde od Duša Martinčoka a Mafiánske historky od Dušana Taragela.
Americké knižnice minulý rok dostali rekordný počet žiadostí o odstránenie kníh, väčšina obsahovala tému rasy a queer ľudí. Viaceré štáty prijali zákony, ktoré knihovníkom hrozia pokutou alebo väzením, ak mladým sprístupnia „obscénny či škodlivý obsah“.