Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Miliardová investícia Porsche posúva Slovensko viac do sveta elektromobility
- Igorovi Matovičovi neprešiel návrh na 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách, stihol však predložiť ďalší
- Národná banka mierne zhoršila výhľad na tento rok, upozornila aj na očakávané zhoršenie stavu verejných financií
- Daňový servis: Daňové priznanie živnostníka krok za krokom
Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Plán obnovy EÚ, Vladimír Lengvarský, Zdravotníctvo
Je typické pre západné krajiny a USA, že chudobný znamená obéznejší, hovorí lekárka a vedkyňa Adéla Penesová. „Lebo ľudia s nižším príjmom siahajú po lacnejších a množstevne zaujímavejších potravinách. To sú aj mnohé akcie, že kúpite za nižšiu cenu XXL balenie,“ hovorí.
Všeobecná zdravotná poisťovňa a Nemocnica Bory uzavreli zmluvy na prvú etapu medicínskych programov. Nová nemocnica má tak podpísané zmluvy so všetkými tromi zdravotnými poisťovňami. Pacientom na vyšetrenie postačí len preukaz poistenca.
Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest a reťazce im zastropovali ceny, hovorí Adela Penesová, lekárka a vedkyňa zo Slovenskej akadémie vied, o zozname 400 potravín, ktorým reťazce zastropovali ceny.
Je absurdné, aby boli zastropované víno a pivo, hovorí lekárka a vedkyňa zo SAV Adela Penesová. „V Európe sme jedna z troch krajín, ktoré majú najvyššiu spotrebu alkoholu na obyvateľa. Je to 12 litrov čistého etanolu na hlavu u ľudí od nula do sto rokov. To je strašne veľa.“
Odchody lekárov do Nemecka či Česka už zďaleka nie sú takým problémom, ako sme boli zvyknutí. Generácie lekárov, ktoré odišli do Nemecka, ešte maturovali z nemčiny. „Keď si pozrieme posledné zverejnené dáta o maturitách, to sú zlomky percent tých, čo maturovali na úrovni B2 z nemčiny,“ hovoria analytici rozpočtovej rady.
Slovensko sa stalo európskym skokanom v počte vzdelávaných medikov za posledných 10 rokov, no takmer vôbec sme nezvýšili počet slovenských absolventov, hovorí František Múčka z rozpočtovej rady. „Ak majú naše lekárske fakulty dosť kapacít, aby viac ako 40 % študentov tvorili zahraniční samoplatcovia, nie je dôvod, aby nevzdelávali viac tunajších študentov.“