Najnovšie z témy: Školstvo, Umelá inteligencia
Vašečkova novela vzbudzuje strach v rodičoch z obsahu a zasieva aj fundamentálnu nedôveru k učiteľom, píše Miroslav Kocúr o snahe obmedziť sexuálnu výchovu. „Je to niečo nepredstaviteľné na iných predmetoch. Bude presadzovať podobný súhlas aj pri predmetoch, o ktorých obsahu pochybujú tí, čo spochybňujú holokaust, existenciu pandémie či očkovanie?“
Tvorba digitálnych replík ľudí po smrti vyvoláva viaceré etické otázky – bude napríklad v poriadku vytvoriť klon bez toho, aby na to osoba udelila počas života súhlas? A čo robiť, ak si rodina želá vymazanie digitálnej kópie? Podľa etika Davida Černého by sa tvorba kópií zosnulých ľudí len za účelom zisku mala zakázať.
Spoločnosť OpenAI, ktorá vytvorila četbota ChatGPT, môže odísť z EÚ. Stať by sa to mohlo, ak Únia prijme príliš prísnu reguláciu umelej inteligencie, povedal to riaditeľ firmy Sam Altman.
Umelú inteligenciu už využívajú aj domáce telocvične a z počítačov sa stávajú osobní tréneri. Vedecký pokrok mení aj svet športu a fitnes a môže pomôcť k lepšiemu zdraviu aj kvalitnejším výkonom. Výmena trénera za počítač prináša aj finančnú úsporu, napriek tomu stále nejde o dobrý nápad.
Ak pravidlá EÚ nastavíme na Slovensku kvalitne, získame konkurenčnú výhodu, hovorí Juraj Čorba, ktorý Slovensko zastupuje vo vyjednávaniach s EÚ o novom akte o AI. Slovensko sa v nich zameralo najmä na štruktúry dohľadu. Každá členská krajina ich totiž bude musieť doma vytvoriť a nastaviť. (euractiv)
Študenti maďarských gymnázií na Slovensku sa už budú môcť učiť o svojich vlastných dejinách. Ministerstvo školstva schválilo nový učebný plán, za ktorý maďarskí dejepisári bojovali dlhé roky. Pre základné školy sa učebný plán s prvkami dejín Maďarov na Slovensku schválil už pred rokom a pol. (napunk)