Najnovšie z témy: Rozhovory, V redakcii, Zdravotníctvo

Verejná doprava v USA je katastrofa, hovorí český reportér, ktorý tam prežil šesť rokov. „Keď som sa vybral vlakom do Chicaga, čo je 10-hodinová cesta autom, strávil som na ceste 22 hodín,“ hovorí Jan Kaliba. Vysvetľuje, prečo by v USA nezostal žiť dlhodobo a čo mu bude z krajiny chýbať.
Podľa vedca Tomáša Szemesa nemožno únik covidu-19 z laboratória vylúčiť, no stále prevažujú dôkazy, že má prirodzený pôvod. V takom prípade sa musíme pri súčasnom životnom štýle zmieriť s tým, že podobná udalosť nastane v najbližších rokoch znova. Tomu treba prispôsobiť mechanizmy na globálnej úrovni – napríklad na letiskách by sa mohli monitorovať príznaky respiračných ochorení.

Nechcelo sa mi veriť, že môžeme v OĽaNO takto upadnúť, hovorí Ján Mičovský o kauze dotácie pre exministra Samuela Vlčana. „Poslanecký klub Vlčana nechcel, nemohol či nedokázal vidieť tak ako ja. Asi aj preto, lebo vedel lepšie reagovať na osobné požiadavky poslancov. To nikdy nebol môj štýl.“
Vo Francúzsku sa nachádza dedina, v ktorej žijú len ľudia s Alzheimerovou chorobou. Najmladší obyvateľ má 40 rokov, najstarší 102. Dedinka Landais je experiment, ktorý má ukázať, či odstránenie stresu u ľudí môže pomôcť spomaliť rozvoj tohto ochorenia. (itv)
Rázsochy sa zaradia do zlatého fondu slovenských zlyhaní, komentuje Newsfilter. „Zodpovednosť je na Hegerovi, pretože plán obnovy bol jeho prioritou, a aj keby to neurobil, išlo o premiérsku tému, pri ktorej nesmel uhnúť. Vôbec nie je isté, či by dnes mali Demokrati lepšie percentá, keby sa Hegerovi v tejto otázke darilo lepšie. Je však názorným vysvetlením, prečo ich lepšie nemajú.“

Ukrajinská spisovateľka Kateryna Jehoruškina sa v projekte Hlasy svedkov pokúsila uchovať spomienky účastníkov rusko-ukrajinskej vojny. Spája v ňom denníkové záznamy, vojnové svedectvá a poéziu. V rozhovore tiež vysvetľuje, ako prispela do knihy Slovník vojny od Ostapa Slyvynského, ktorá práve vyšla v edícii Denníka N.