Najnovšie z témy: Príroda, Turistika a outdoor

Prales na Salatíne sa zachoval vďaka tomu, že ho naši predkovia nemali ako vyťažiť, píše v reportáži ochranár Marián Jasík o mapovaní slovenských pralesov. „Pri liptovských droboch som rozmýšľal, či ma Salatín sklamal alebo nie, čo sa týka zachovalosti lesov. Uzavrel som to v gebuli, že na to je asi priskoro odpovedať.“
Vedcom sa po prvý raz podarilo izolovať a dekódovať molekuly RNA dávno vyhynutého tvora. Išlo o 130-ročný exemplár tasmánskeho tigra, čo je ľudový názov vakovlka tasmánskeho.

Vyskúšali sme novú cyklotrasu Cesta okolo Tatier, ktorá sa začína v Tatranskej Lomnici a končí v Tatranskej Kotline, no odtiaľ sa dá pokračovať až do Strednice v Ždiari pod Belianskymi Tatrami. Má povrch z hrubého štrku a jej výhodou je, že vedie lesom mimo ciest pre autá a popri nej je viacero prístreškov, kde sa dá skryť pred dažďom alebo si oddýchnuť. (hiking)
Hiking basecamp vybral na tento víkend kratšie výlety k Batizovskému plesu, na skalnú vyhliadku Sokolia v Strážovských vrchoch alebo s deťmi na Sitno či horské lúky nad Banskou Bystricou. Náučný chodník Šomoška vás zavedie k unikátnemu čadičovému vodopádu a hradnej zrúcanine.
Demokrati kritizujú megaprojekt prístavu s novým bazénom Harbour Park Vlčie hrdlo v Bratislave, v dôsledku ktorého chcú vyrúbať 90 hektárov lužného lesa. Prístav zasahuje do plánovaného Národného parku Podunajsko.
Národný park Malá Fatra označil tvrdenia Miroslava Suju (Republika) o vyberaní vstupného za lož. Suja pre konšpiračný denník Hlavné správy povedal, že riaditeľ parku na stretnutí Odborového zväzu Drevo, lesy, voda predstavil svoju víziu, podľa ktorej by turisti mali zaplatiť 10 eur za hodinu za bežný vstup a 16 eur za hodinu za zber hríbov.