Minister Naď aj premiér Heger obhajujú odoslanie migov na Ukrajinu troma argumentmi. Hlavným z nich je ten, že Slovensko už tieto lietadlá nepotrebuje. „Tento systém je pre nás nepoužiteľný,“ zopakoval aj v piatok Heger.
V septembri 2022 ich armáda uzemnila, pretože ich nedokázala plnohodnotne prevádzkovať – ich servis totiž zabezpečovali ruskí technici. Tí sa po agresii proti Ukrajine buď vrátili do Ruska, alebo im aj slovenské ministerstvo obrany dalo najavo, že ich považuje za bezpečnostné riziko.
Čo je rovnako podstatné, armáda k nim nemá ani dosť pilotov, pretože už pred rokmi prestala s ich prípravou na tento typ techniky. „Na konci dňa sme k ním mali len päť pilotov,“ povedal náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko.
Po druhé: Ukrajine pomôžu v boji proti agresii. Naď povedal, že Ukrajinci by ich mohli využiť aj pri zostreľovaní ruských rakiet, ktorými sú pravidelne bombardované ukrajinské mestá.
„Naša vláda stojí na správnej strane dejín,“ povedal k tomu Heger.
Po tretie: Slovensko podľa Naďa dostane za migy kompenzáciu. Približne 200 miliónov eur by malo prísť z Európskeho mierového nástroja. K tomu sľubuje, že Slovensko by malo dostať bližšie nešpecifikované zbrane americkej výroby v hodnote 700 miliónov eur.
Účtovná hodnota desiatich modernizovaných, troch nemodernizovaných migov a dvoch batérií protileteckého systému KUB, ktoré sú tiež súčasťou slovenskej pomoci, je podľa Naďa 400 miliónov eur.
„Ak dostaneme 900 miliónov za lietadlá, ktoré majú účtovnú, teda nie reálnu, ale účtovnú hodnotu len 400 miliónov, tak to aj niektorí opoziční poslanci uznali, že je to veľmi výhodné,“ povedal Naď.
Pre slovenské ozbrojené sily boli MiG-29 donedávna vôbec ich najcennejšia zbraň. Prúdové stíhacie lietadlá sú v mnohých armádach považované za tú najviac sofistikovanú techniku. Niektoré krajiny, ako napríklad Pobaltské štáty, Island či Slovinsko, stíhačky nemajú vôbec.
Úlohou tohto typu lietadiel je nielen chrániť vzdušný priestor, ale v prípade adekvátnej výzbroje môžu aj bombardovať a útočiť na pozemné ciele. To druhé však nie je prípad slovenských migov, ktoré majú proti pozemných cieľom len neriadené, a teda aj málo účinné strely.
„Nie je to bojové lietadlo. MiG-29 dokáže použiť len palubný kanón, dokáže hádzať ‚hlúpe‘ bomby a nenavádzané rakety. Nikde nemôžete vidieť lietadlo typu MiG-29, ako podporuje pozemné jednotky niekde pri Bachmute,“ povedal náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko.
Od uzemnenia migov v septembri minulého roka nemá Slovensko vo výzbroji žiadne letuschopné stíhačky. S ochranou nášho vzdušného priestoru pomáhajú Česi a Poliaci a k nim by v najbližších mesiacoch mohli pribudnúť aj Maďari. Súčasný stav by mal trvať minimálne do leta 2024, kým Slovensko neprevezme americké stíhačky F-16, ktoré objednala vláda Petra Pellegriniho.