Najnovšie z témy: Príroda
Je to posledné varovanie, hovoria vedci OSN o poslednej veľkej správe o klimatickej kríze. Ak sa nárast emisií skleníkových plynov čo najskôr nezastaví, spustia sa zmeny, ktoré sa nedajú zvrátiť. Rozhodnutia z tohto desaťročia budú mať podľa vedcov okamžitý vplyv, ktorý pretrvá tisíce rokov.
Parlament posunul do druhého čítania novelu, ktorá má zefektívniť podporu z environmentálneho fondu. Oproti minulosti by sa mali dať peniaze čerpať aj pri kalamitnom výskyte hmyzu alebo zosuvoch pôdy.
V Austrálii uhynuli pre nedostatok kyslíka vo vode milióny rýb, na rieke v štáte Nový Južný Wales teraz prebieha veľká čistiaca akcia. Podľa polície nebude možné odstrániť všetky mŕtve ryby, občanov však uisťuje, že dodávky vody budú mať naďalej vysokú kvalitu. (bbc)
Austrálsku rieku Darling upchali milióny mŕtvych rýb. Podľa úradov spôsobil úhyn nedostatok kyslíka vo vode. Situáciu zhoršujú aj horúčavy, v zasiahnutej oblasti sa pohybujú aj okolo 40 stupňov Celzia. (bbc)
V džungli na východe Bornea pokračuje Indonézia vo výstavbe nového hlavného mesta, ekologickí aktivisti to kritizujú. Mesto Nusantara má byť do roku 2045 uhlíkovo neutrálne. Aktivisti varovali, že mesto zmenšuje životné prostredie ohrozených živočíchov a núti z oblasti odísť aj domorodcov. Súčasné hlavné mesto Jakarta je preľudnené a znečistené, ohrozujú ho zemetrasenia a záplavy. (ap)

Zo žltých kontajnerov zmizli skoro všetky PET fľaše a plechovky, no výsledný objem odpadu sa aj tak veľmi nezmenil, hovorí Martin Kuklovský z dotrieďovacej linky plastového odpadu v Bratislave. Podľa OLO môže byť dôvodom aj to, že len čo sa kontajnery vyprázdnili, ľudia majú potrebu ich zaplniť.