Najnovšie z témy: Vizuálne umenie

Fotograf Filip Vančo urobil v 90. rokoch fotosériu o Petržalke, dnes je časť z nej v zbierke Galérie mesta Bratislavy. „Zaujímalo ma, akí ľudia tam žijú a ako to tam funguje,“ vysvetľuje v rozhovore. „Petržalka mala v tých rokoch nie úplne najlepšiu povesť, čo u mnohých ľudí pretrváva dodnes.“

Vo viedenskom Múzeu Leopold visia obrazy Schieleho či Kilmta nakrivo. Kurátori tak upozorňujú na to, ako sa svet vykloní z rovnováhy, keď sa o daný počet stupňov ohreje Zem. Galérie už totiž nechcú byť len miestom klimatických protestov a rady by prispeli k zvyšovaniu povedomia o klimatickej kríze.

Dnes sa v priestoroch bratislavskej Pradiarne 1900 otvára sólová výstava Lucie Tallovej s názvom A room with a view. Ide o projekt, ktorý vystavovala vlani na Bienále umenia vo francúzskom Lyone. Výstava bude otvorená do 6. apríla, dnešná vernisáž trvá do 19.00 h.

Ak má ľudí zaujímať súčasné umenie, najskôr musia vedieť, že je aj pre nich, hovorí Andrea Kutlíková, ktorá roky viedla v Bratislave centrum Kalab a dnes je riaditeľkou nadácie pre súčasné umenie. V rozhovore hovorí, čím ju prilákala práca s umením a prečo po siedmich rokoch Kalab na Zámockej ulici končí.
V Bratislave je výstava Ceny Oskára Čepana, ktorá predstavuje súčasnú umeleckú scénu. „Zdá sa mi, že práve súčasné umenie často a niekedy dokonca ako prvé reaguje na to, čo sa nás všetkých dotýka,“ vraví Andrea Kutlíková, ktorá vedie organizáciu ceny.
Cena Oskára Čepana pre umelcov tento rok po prvýkrát od roku 1996 nevyhlási nový ročník. „Sme v situácii, keď prakticky nemáme na výber,“ hovorí Andrea Kutlíková, ktorá v januári prebrala organizáciu ceny. Problémom sú najmä peniaze.