Najnovšie z témy: Hegerova vláda, Plán obnovy EÚ

Univerzitná nemocnica v Košiciach je druhá najväčšia na Slovensku. Niektoré jej budovy oslávia tento rok sto rokov. „Nemôžete robiť medicínu 21. storočia v budove z 19. storočia,“ hovorí prednosta kliniky stomatológie Peter Kizek. Ako jediná univerzitná nemocnica nedostala peniaze z plánu obnovy. Zvyknete si, hovoria zdravotníci.
Vláda schválila dokument, vďaka ktorému majú domácnosti v roku 2024 platiť za elektrinu rovnako ako tento rok. Štát vo všeobecnom hospodárskom záujme prikazuje Slovenským elektrárňam dodávať domácnostiam elektrinu za cenu 61 eur za megawatthodinu.

V univerzitnej nemocnici v Košiciach sa liečia v storočných pamiatkach, ale peniaze z plánu obnovy nedostali. Maľovanie alebo výmenu okien tam musia schvaľovať pamiatkari. V budove je pôvodné takmer všetko, nemá výťah a nie je bezbariérová. Udržiavať hygienické štandardy je podľa prednostu náročné až nemožné.
Minister spravodlivosti Viliam Karas hovorí, že nevidí problém v tom, aby na Slovensku platili registrované partnerstvá, on však nedostal také zadanie. Navrhol inštitút dôverníka, ktorý LGBTI+ ľudia kritizujú. „Od začiatku som však hovoril, že nenavrhujem registrované partnerstvo. Tvrdíte niekomu, že mu nedodávate auto, ale bicykel, no on kričí, že ste mu nedodali auto,“ vraví.
Vláda bude mimoriadne rokovať v utorok, prvým bodom jej programu je stiahnutie nominácie Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov.
Návrh novely zákona o rodnom čísle má psychický vplyv aj na transrodové osoby, ktoré už tranzíciou prešli. „Ak by neboli v čase mojej tranzície viditeľné ženy, ktoré mi dávali nádej na budúcnosť, ani by som nemala šancu ustáť všetko, čo človeka na tejto ceste čaká. Nie je to štýl života, ako sa prezentuje, ale rozhodnutie byť autentickou aj za tú najvyššiu cenu,“ približuje Ambrosia Bajtek.