Najnovšie z témy: Eduard Heger, Hegerova vláda, Plán obnovy EÚ, SaS, Školstvo
V Česku sa na gymnáziá nedostávajú ani všetci jednotkári, boj je aj o učňovky. Z deviatych tried odchádza najsilnejší ročník za posledných 30 rokov, a aj keď sa nápor čakal, kraje nezvýšili kapacity stredných škôl. Prinášame príbehy deviatakov, ktorí opisujú, čo museli po neúspešných prijímačkách absolvovať.
Prvá výzva na podporu cyklotrás z plánu obnovy mala uzávierku vlani koncom septembra, vyhodnotili ju až teraz. Uspelo 25 z približne 50 žiadateľov, predstavitelia ministerstva dopravy upozorňovali, že podporili projekty zamerané na dochádzanie do práce či školy, nie na turistické aktivity.
Najvyšší kontrolný úrad plánuje v lete preveriť postup ministerstva zdravotníctva pri pláne obnovy, zameria sa aj na Rázsochy či novú martinskú nemocnicu. Vážne riziká vidí aj v prípade školstva.
Vašečkova novela vzbudzuje strach v rodičoch z obsahu a zasieva aj fundamentálnu nedôveru k učiteľom, píše Miroslav Kocúr o snahe obmedziť sexuálnu výchovu. „Je to niečo nepredstaviteľné na iných predmetoch. Bude presadzovať podobný súhlas aj pri predmetoch, o ktorých obsahu pochybujú tí, čo spochybňujú holokaust, existenciu pandémie či očkovanie?“
SaS nepodporí návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorú chce iniciovať OĽaNO. Sulíkova strana tvrdí, že sa nechce podieľať „na populistických a nezmyselných návrhoch, ktoré rozvracajú verejné financie, zvyšujú dane a prikazujú iným, ako majú žiť“.
Analytici Globsecu vidia za vysokou ochotou Slovákov veriť kremeľskej propagande dva faktory – aktivita politikov Smeru a spol., ktorí ju vo veľkom šíria, a zároveň nedôvera v tých politikov a inštitúcie, ktoré sú prozápadné. „Ľudia prestali dôverovať inštitúciám aj pre to, ako posledné tri roky fungovala naša vláda,“ poznamenala analytička Klingová.