Najnovšie z témy: Ochrana prírody, Životné prostredie
Labute pri Komárne, ktoré uviazli na makovom poli, postupne prechádzajú na konzumáciu menej toxického vlčieho maku, potvrdil zoológ Štátnej ochrany prírody Jozef Lengyel. Ich stav sa pomaly zlepšuje. (napunk)
Podľa odhadov môžu byť do 20 rokov hviezdy vinou svetelného smogu pre väčšinu ľudí na svete neviditeľné. Vedci upozorňujú, že treba konať. „Negatívne následky svetelného znečistenia sú pre obyvateľstvo také neznáme ako následky fajčenia v 80. rokoch,“ hovorí profesor Oscar Corcho. Smog pritom škodí aj prírode. (guardian)
Národný park Malá Fatra má tak málo štátnych pozemkov, že nemôže urobiť bezzásahovú zónu len na nich. Musí sa dohodnúť s vlastníkmi, ktorí chcú na svojich pozemkoch ďalej poľovať. Podľa riaditeľky parku Gabriely Kalašovej to môže pomôcť v boji s predátormi hlucháňa a tetrova.
Zuzana Čaputová vetovala zmenu zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Prezidentka sa domnieva, že schválený zákon „ide proti európskej legislatíve i judikatúre a nastaveným štandardom v oblasti ochrany životného prostredia“.
Občania Liptovského Jána žiadajú obec, aby zabránila výstavbe dinoparku spoločnosti DinoPark Liptovský Ján. Petíciu podpísalo zatiaľ viac ako 4300 ľudí. Zároveň aj s lokálnymi aktivistami požadujú, aby obec aj urbár, ktorý už pozemky prenajal, takéto investičné zámery prediskutovali s verejnosťou.
Labute medzi Ižou a Patincami sa stali závislými od výhonkov maku, mnohé z nich už preto uhynuli. V chladnejšom období si hľadajú potravu na orných pôdach, zvyčajne sa kŕmia repkou. Dôvodom zmeny môže byť, že ich vyhnali z niektorého blízkeho repkového poľa, no pravdepodobnejšie je, že ich prilákali blízke vodné plochy.