Najnovšie z témy: Hekeri a kyberbezpečnosť, TikTok
Web britskej kráľovskej rodiny napadli ruskí hekeri, z prevádzky ju vyradili na asi 90 minút. K tzv. DoS útoku sa prihlásila skupina Killnet, podľa polície sa jej nepodarilo nabúrať do systémov ani obsahu. (independent)
Google zabránil dezinformátorom v EÚ, aby získali viac ako 31 miliónov eur z reklamy. Spoločnosť Meta označila fact-checkermi 40 miliónov príspevkov na Facebooku a 1,1 milióna na Instagrame. TikTok odstránil viac ako 140-tisíc dezinformačných videí. Vyplýva to z dát za prvý polrok 2023.
Spoločnosť TrustLab merala rozšírenie dezinformácií na online platformách. Najhoršie skončil Twitter, nasleduje Facebook, Instagram, TikTok, LinkedIn a najlepšie skončil YouTube, informuje MediaBrífing.
Dve tretiny ľudí zdieľajú príspevok na sociálnych sieťach, hoci boli vystríhaní pred jeho nepravdivosťou, ukázali to najnovšie dáta od Facebooku, Instagramu a TikToku. „Kvalitná práca fact-checkerov a zdanlivo efektívny nástroj upozorňujúci na lži majú len obmedzený vplyv,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.
Čínskym hekerom sa podarilo ukradnúť desiatky tisíc e-mailov z účtov amerického ministerstva zahraničných vecí. Agentúre Reuters to povedal nemenovaný zamestnanec amerického senátu, ktorý sa zúčastnil na brífingu predstaviteľov rezortu diplomacie.
Univerzitu obrany v Brne napadli v stredu hekeri. Podarilo sa im získať dáta vyučujúcich, zápisy z porád či finančné výkazy. Hekeri za získané dáta požadujú výkupné.