Najnovšie z témy: História, KDH

Prieskum Focusu: Prvý je Smer s 18 percentami, pri hranici zvoliteľnosti je päť strán. Demokrati stále nerastú a pohybujú sa okolo 3 percent; naopak, SNS sa po spojení s viacerými malými stranami priblížila k piatim percentám.
Pred vojnou tvorili veľkú časť populácie Bardejova Židia, holokaust prežilo iba šesťsto z nich. V meste je jedinečný komplex rituálnych stavieb, ktorý už 15 rokov zachraňuje Pavol Hudák a jeho otec. „Nemám židovské korene, ale pamätám si, že ako malý chlapec som do suburbia chodieval, v okolí sme mali klzisko. V tej dobe bolo mikve, teda židovské kúpele, v ruinách. Pôsobilo to tu na nás ako rozprávkový tajomný priestor,“ spomína.

Bardejov bojuje s odlivom ľudí; medzi tých, čo zostali a oživujú dejiny, patrí etnológ Lukáš Jonov. „Kedysi fungovali cechy tak, že tovariši neboli nijakí peciváli, cestovali a spoznávali svet, no museli sa potom vrátiť domov. Takto by to mohlo fungovať aj dnes,“ hovorí.
Podrobné dáta prieskumu Ipsosu ukazujú omyl predsedu KDH Milana Majerského, že by mu mohli utiecť voliči k Republike. V skutočnosti len zhruba päť percent voličov KDH hovorí, že by mohli voliť extrémistickú Republiku. Omnoho častejšie majú voliči KDH sympatie k Demokratom, Sme rodina, Dzurindovým Modrým, ale aj k SNS, PS či OĽaNO alebo Hlasu.
Hlas a KDH sa vzájomne nevylučujú z prípadnej povolebnej spolupráce a vytvárania koalície. Vyplýva to z vyjadrení Petra Pellegriniho a Milana Majerského v relácii Joj Na hrane.
Z pohľadu konzervatívcov ide o jednoznačne výhodnú kúpu, píše Roman Pataj o kandidatúre Branislava Škripeka za KDH. „Z hľadiska možnej povolebnej spolupráce to už také jednoznačné nie je – pre liberálnejšie založených politikov by bola veľmi ťažká, ak nie rovno nemožná.“