Najnovšie z témy: Kvalita potravín, Prírodné vedy, Rozhovory
Bratia Mucskovci, ktorí zbierajú peniaze na tank pre ukrajinskú armádu, už majú 100-tisíc eur, ale potrebujú 1,2 milióna. Čakajú, či ich začnú podporovať aj veľké firmy. „Ak si tu chceme zachovať nejakú demokraciu, tak je v ich životnom záujme, aby to podporili. Ešte sa nikto nevyjadril, že to nepodporí, všetci si to musia ešte premyslieť,“ hovoria. Oslovili aj politikov, zatiaľ im nikto neodpovedal.
Vedci zo SAV prinášajú revolúciu do monitoringu účinnosti liečby pacientov s roztrúsenou sklerózou. Doposiaľ musel takýto pacient opakovane chodiť na magnetickú rezonanciu, čo je drahé a pacienta to zaťažuje. „No teraz by stačilo, ak by prišiel k doktorovi, ktorý by mu odobral relatívne malý objem krvi,“ vraví neuroimunológ Norbert Žilka. Inovatívne vyšetrenie zatiaľ uhrádza iba poisťovňa Union.
Obchvat Zvolena sa v najbližších desiatich rokoch stavať nezačne, myslí si šéf projektantskej spoločnosti Amberg Engineering Slovakia Martin Bakoš. Najviac sa zasekol na spore o trasu.

Nik nehovorí toľko zlých vecí o vlastnej krajine ako Slováci, vraví v rozhovore Kolumbijčan Cástor Sánchez, ktorý žije v Bratislave. „Niektorí domáci hovoria, že Bratislava je špinavá a smradľavá. Nie je to pravda, netuším, kam tí ľudia chodia. Naopak – z provinčného mestečka pred 40 rokmi sa zmenila na mesto, ktoré sa v Európe nemusí hanbiť.“
Fotovoltika by mohla Slovensku dodať ešte 2,5- až 3-tisíc megawattov, tvrdí nový minister hospodárstva Peter Dovhun. Stalo by sa tak, ak by sa fotovoltickými panelmi zaplnili všetky na to vhodné strechy obytných a priemyselných budov. To by prevýšilo aj dnešné klimatické záväzky krajiny.
Doteraz na Bratislavu orientovaná sieť potravín Yeme uvažuje o prvých predajniach aj v Trnave a Trenčíne. Časom je možný posun aj do Žiliny a Banskej Bystrice, no zásobovať vlastnými produktmi predajne v ďalších krajoch by už vraj bolo ďaleko.