Najnovšie z témy: Facebook, Hoaxy a propaganda, Twitter
Slovensku hrozí, že podľahne ruskej propagande a dezinformáciám, povedala prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore pre portál Politico. Nové povolebné politické usporiadanie by podľa nej mohlo ohroziť aj pokračovanie slovenskej podpory Ukrajine.
Zaviedli sme princíp, že každý rezort musí na dezinformácie odpovedať do dvoch hodín od ich objavenia, vraví štátny tajomník taiwanského ministra zahraničia Roy Chun Lee. Najväčšie problémy im okrem izolácie robia kybernetické útoky a dezinformačná kampaň. Snažia sa preto u každého vybudovať digitálnu gramotnosť, aby ľudia sami dokázali rozlíšiť falošné správy.
Minister školstva Daniel Bútora po afére okolo učiteľa Milana Laurinca z Občianskeho tribunálu povedal, že štát nemá veľa možností, ako podobné prípady riešiť. V niektorých krajoch je už teraz nedostatok učiteľov, takže školy spolupracujú aj s antivaxermi či priaznivcami Putina. „Nečakajme, že príde nejaká zázračná regulácia z ministerstva,“ dodal.
Twitter nezmazal 99 % nenávistných príspevkov, ktoré zverejnili jeho predplatitelia. „Twitter u nás čakajú problémy. A keďže sa firma neplánuje zlepšiť, v hre sú len dva scenáre – odchod z EÚ alebo nákladná právna bitka, na ktorej konci budú vysoké pokuty pre sociálnu sieť,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.
Medzi slovenskými učiteľmi sú aj antivaxeri či priaznivci Putina. Člen maturitnej komisie z Občianskeho tribunálu je len najvypuklejší prípad. Školy často nevedia, čo s nimi; zákony dezinformácie nepostihujú. Učiteľom môžu len dohovoriť, aj to nezriedka až vtedy, ak príde podnet od rodiča.
Preložte do slovenčiny, čo otvorene hovoria ruskí politici o Ukrajine a o vás. To je najlepšia zbraň proti ruskej propagande, hovorí ruský ekonóm Vladimir Milov. Západ by sa podľa neho mal viac sústrediť na ruskú dezinformačnú vojnu. „Takmer nič to Putina nestojí a má z nej veľké výhody,“ vraví v rozhovore.