Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Košické oceliarne môžu dostať 300 miliónov, na prestavbu pecí to ešte nestačí
- Slovenská ekonomika spomalila v prvom štvrťroku rast na jedno percento medziročne, rástla však rýchlejšie, než ukazoval prvý odhad
- Tržby v slovenskom maloobchode v apríli prehĺbili medziročný prepad na 10,1 percenta, klesli tretí mesiac za sebou
- Dokončenie obchvatu Tvrdošína sa odkladá zrejme na rok 2024, stúpne aj cena
- Investori za jediný deň vybrali z burzy Binance kryptomeny za 780 miliónov dolárov, stalo sa to po vznesení obvinení voči jej zakladateľovi
Najnovšie z témy: Inflácia, Nemecká ekonomika

Vysoká inflácia sa začiatkom roka premietla do prvého poklesu spotreby domácností za dva roky, ukazuje Graf dňa. Prepad výdavkov domácností spomalil aj celú ekonomiku, zvyšuje sa tým jej závislosť od peňazí z Európskej únie.
Hrozba ďalšieho štrajku na nemeckých železniciach sa zatiaľ odkladá. Deutsche Bahn a odbory EVG sa dohodli na ďalšom kole rokovaní, ktoré sa začne v pondelok 12. júna. Rozhovorom hrozil krach, v máji už DB s odbormi diskutovať nechceli.
Objednávky v nemeckom priemysle sa v apríli nečakane znížili, medzimesačne o 0,4 %. Pokles objemu zákaziek zhoršuje vyhliadky najväčšej európskej ekonomiky, ktorá v zime zažila prvú recesiu od pandémie.
Austrálska centrálna banka prekvapivo zdvihla základný úrok o štvrť percentného bodu na 4,1 %, čo je 11-ročné maximum. Varovala, že na zabezpečenie návratu inflácie na cieľovú úroveň môže byť potrebné ďalšie zvýšenie sadzieb. (reuters)
Inflácia v Nemecku sa môže ešte tento rok znížiť na 2 percentá, píše ekonóm Globsecu Vladimír Vaňo na základe prieskumov medzi firmami. Zároveň sa však vo viacerých krajinách eurozóny zvyšuje riziko recesie, ktorá už v Nemecku nastala.

Slovenské exporty už teraz poľavujú a vysoká inflácia ich môže ďalej brzdiť, ukazuje Graf dňa. Exportérom na Slovensku rastú náklady – vrátane mzdových – viac ako ich konkurentom v eurozóne a to môže ďalej zhoršiť ich konkurencieschopnosť na svetových trhoch.