Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Úradnícka vláda si zložila ružové okuliare a z plánu obnovy škrtla nemocnicu Rázsochy
- Reálne mzdy na Slovensku zmiernili pokles, prepad však bol druhý najväčší za 22 rokov
- Európska komisia predĺžila zákaz dovozu niektorých agrárnych produktov z Ukrajiny, týka sa to Slovenska, Poľska, Maďarska, Bulharska a Rumunska
- Štát rozdelil 317 miliónov eur z plánu obnovy na dekarbonizáciu, 300 miliónov dostane U. S. Steel, zvyšok Danucem a Wienerberger
- Ceny ropy vzrástli, Saudská Arábia ohlásila obmedzenia v ťažbe
Najnovšie z témy: Ceny energií, Investovanie a úvery

Slovenské exporty už teraz poľavujú a vysoká inflácia ich môže ďalej brzdiť, ukazuje Graf dňa. Exportérom na Slovensku rastú náklady – vrátane mzdových – viac ako ich konkurentom v eurozóne a to môže ďalej zhoršiť ich konkurencieschopnosť na svetových trhoch.
Eurokomisia sa rozhodla nepredlžovať mimoriadne opatrenia zavedené vlani na ochranu spotrebiteľov pred prudko rastúcimi cenami energií. Dodala pritom, že tieto opatrenia prispeli k upokojeniu európskych trhov s elektrinou.
Tri najväčšie vodárenské spoločnosti skončili minulý rok v mínuse. Môže za to podľa nich drahá elektrina a inflácia. S rekordnou stratou takmer osem miliónov eur skončila Západoslovenská vodárenská spoločnosť.
Taliansko by mohlo prestať používať uhlie na výrobu elektriny v roku 2024, teda o rok skôr, než plánovalo. Podmienkou je, aby ceny plynu zostali na súčasnej úrovni. V krajine je v prevádzke sedem uhoľných elektrární.
Na teple sa túto vykurovaciu sezónu podľa štátnych teplární šetrilo. Teplárenský holding uviedol, že dodal o 15 percent tepla menej než v predchádzajúcej sezóne. Kúrilo sa o niečo dlhšie, no v priemere boli teploty vonku vyššie.
Šéf Rosatomu Alexej Lichačev rokoval v Budapešti o rozšírení maďarskej jadrovej elektrárne Paks. Vláda Viktora Orbána ako jediná v EÚ udržiava politické aj ekonomické väzby s Moskvou napriek ruskej invázii na Ukrajinu.